Zastavení gratulační s Pavlem Tumlířem

P. Tumlíř (uprostřed), 1963 - Foto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

P. Tumlíř (uprostřed), 1963Foto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

…k životnímu jubileu rozhlasového redaktora, moderátora, publicisty, autora… zkrátka muže všech profesí, jež souvisejí s rozhlasovým mikrofonem – Pavla Tumlíře.

Pavel Tumlíř – jistě mi odpustí, že to tu zveřejňuju – se 8. srpna letošního roku dožívá osmdesátky. Pro ty, kteří ho pamatují z dob jeho rozhlasových a současně i televizních moderátorských začátků (datují se do konce 50. let minulého století) a mají tak stále v mysli jeho mladistvý hlas (a klukovský zjev, když jsme zmínili i televizi) je to možná informace sotva uvěřitelná. 

Pavel Tumlíř byl tak neodmyslitelně spojen s rozhlasem, že už málokdo ví o jeho původním divadelnickém vzdělání (v letech 1951-55 vystudoval dramaturgii a režii na pražské DAMU), tím méně pak o tom, že v divadle po jistou dobu i působil – byl dramaturgem v Městském oblastním divadle v Benešově. To bylo už od počátku jeho studií (1951) a platilo to až do roku 1958. V témže roce ovšem nastoupil do Československého rozhlasu – a v jeho zaměstnancem zůstal do konce roku 2005. Tři roky ještě chyběly – a mohli bychom říct, že v rozhlase pracoval půl století.
Vystřídal za tu dobu několik oborů: v počátcích, tedy v letech 1958-60 působil jako hlasatel. Celá 60. léta (a část let 70.) prožil v roli dramaturga a moderátora ve vysílání pro mládež. S jeho činností jsou spojeny dodnes známé programové řady jako Pionýrská jitřenka, Mikrofórum, Vysílejte s námi, Turádio, Dům bez čísla a mnoho dalších.
Počínaje rokem 1974 byl – po dobu pěti let – redaktorem a moderátorem ranního bloku Dobré jitro. Poté připravoval pořad Kaleidoskop a stal se (od roku 1977) jednou z výrazných autorských osobností nadredakčních programových bloků 3x60, a to stereo a Dveře dokořán.
Spolu s Markem Janáčem se stal spoluautorem pořadů, posléze i knižních vydání „Divnopisu“, úvah nad původem neobvyklých jmen českých měst a obcí. 

Pavlu Tumlířovi – jménem všech jeho rozhlasových kolegů – přejeme k životnímu jubileu pevné zdraví a optimistickou mysl. Jeho hlas připomínám ukázkou z pořadu natočeného v roce 1962, ve kterém vyprávěl „historky z natáčení“. 

 

P.Tumlíř-příběhy z natáčení-1962

Vložit na svůj web

Nové články v rubrice

 • 16. listopadu  2015 v 14:56     Audio  rubrika: Osobnosti za mikrofonem

  Jak se chovat na svatebním obřadu?

  Jediný zvukový záběr, který připojuji k dnešní webové stránce Archivních a programových fondů Českého rozhlasu, není lekcí z pravidel dodržování etikety, není projevem Jiřího Gutha-Jarkovského ani Ladislava Špačka,...

   
 • 10. listopadu  2015 v 10:30     Audio  rubrika: Osobnosti za mikrofonem

  Ta káva je ztuchlá… aneb Maryša v rozhlasovém archivu

  Při dnešní výpravě do hlubin rozhlasového archivu půjdeme po stopách, které v něm zanechala Maryša, tedy stejnojmenné drama, jež její autoři – bratři Alois a Vilém Mrštíkovi – napsali a na jevišti Národního divadla uvedli v roce 1894. Venkovská tragédie, která se postupně stala jedním ze základních děl české realistické...

   
 • 23. října  2015 v 17:06     Audio  rubrika: Osobnosti za mikrofonem

  Sem se mi dívejte!…aneb – Za Františkem Filipovským

  Pro mnohé mladé diváky a posluchače se pod jménem (a především pod hlasem) Františka Filipovského (narodil se 23. září 1907 a zemřel 26. října 1993) vybaví tento vynikající herec spíše jako dabér. A nepochybně pak především jako nepřekonatelný dabér francouzského komika Louise Funese. Těm starším pak jistě vytane...

   

Rádio Retro – Příběh vědy

O archivu

Tento web vám nabízí to nejzajímavější, co má Český rozhlas ve svém archivu.


Jelikož se historie rozhlasu nejednou významně protnula s událostmi osudovými pro celou zemi, snažíme se z bohatého fondu ukázat co nejvíce.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2015 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace