rubrika: Dosud neuznaná

Americký buldok

Americký buldok - Foto: Martin Smrček

Americký buldokFoto: Martin Smrček

Svým typem se podobá původním "býkohryzům" známým už ze 17. století. Zatímco vývoj známějšího anglického buldoka šel směrem ke zdůrazňování extrémů, k exkluzivnímu společenskému psu, americký buldok zůstal víceméně takový, jací byli jeho předci: pohyblivý, rychlý, s funkční tělesnou stavbou. Doposud nebyl mezinárodně uznán FCI, v USA je však chován a uznáván příslušnými kynologickými organizacemi.

Popis: Poměrně velký, silný, přitom však hbitý, svalnatý, atleticky působící hladkosrstý pes. Hlava velká, čtvercová, pravoúhle řezaná. Čenich se silnými čelistmi, svalnatými lícemi a brázdou mezi kulatýma očima. Lehký předkus. Hruď široká. Krk svalnatý, může mít nepatrný lalok. Silný čenich zformovaný do tvaru krabice. Stop hluboký. Uši různé složené dozadu, poklopené i polovzpřímené. Pysky uvolněné. Končetiny s těžkými kostmi, silné a velmi rovné. Záď široká a svalnatá. Ocas nízko posazený, u kořene silný. Zbarven alespoň na 50 % povrchu těla bíle. Přípustný je i zcela bílý pes, pokud nemá problémy se sluchem. Barevné skvrny mohou být libovolné - žíhané, hnědé, pálené, červené, žluté, plavé aj. 

Charakteristika: Sebevědomý, odvážný a rozhodný, zároveň vyrovnaný, charakterní pes. Dobrý obranář, ale nikoli příliš vznětlivý či cholerický. Na molossoidního psa má velkou výdrž a vyžaduje poměrně dost pohybu. Při vhodném vedení relativně poslušný. 

Zvláštní nároky: Tento velmi silný a sebevědomý pes si žádá pevné vedení. Hodí se pouze pro fyzicky zdatné majitele, kteří mají zkušenosti se psy a dokážou si zjednat autoritu. 

Užití: I dnes je v USA považován za pracovního psa: pomáhá při práci s dobytkem (dokáže strhnout k zemi býka), hlídá, používá se také k lovu divokých prasat, ale i mývalů. Kdysi se užíval i ke psím zápasům. U nás chován jako pes doprovodný a obranný, též jako dobrý společník. 

Výskyt: I když není uznáván FCI, u nás se poměrně rychle rozšířil a dnes už ho nelze považovat za vzácnost. V USA velmi oblíbený. 

Možná záměna: Ve srovnání s anglickým buldokem je výrazně vyšší a sportovnější, oproti německému boxerovi je silnější a masivnější. Liší se od něj také barvou s velkým podílem bílé. 

pes: 41 - 61 kg, 56 - 71 cm
fena: 30 - 50 kg, 43 - 66 cm 

Autor:  Martin Smrček, Lea Smrčková
 

Nové články v rubrice

 • Pražský krysařík

  Velmi malí pinčové - "ratlíčci" se na území Čech prý vyskytovali už v dobách Rudolfa II (přelom 16. a 17. století), později se rozšířil i mezi měšťany, v 19. století býval oblíbeným salonním psíkem. Později téměř vyhynul....

   
 • Louisianský leopardí pes / Catahoula Leopard Dog

  Pochází z jihovýchodu USA, z oblasti Catahoula Lake ve státě Louisiana. Při vývoji ho formovalo tamní náročné prostředí plné močálů a bažin. Navazuje pravděpodobně na dovezené španělské dogovité psy, kteří byli ve Spojených...

   
 • Český strakatý pes / dříve Horákův laboratorní pes

  Vyšlechtil ho v padesátých letech 20. století tvůrce českého teriéra František Horák s cílem vytvořit vhodného laboratorního psa pro potřeby Biologického ústavu ČSAV, jehož byl členem. Zkřížil křížence německého ovčáka...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas