rubrika: Dosud neuznaná

Český horský pes

Český horský pes - Foto: Martin Smrček

Český horský pesFoto: Martin Smrček

Od roku 1977 formující se plemeno, jež mělo ideálně vyhovovat podmínkám v našich horských a podhorských oblastech. Jako základ byl použit slovenský čuvač a kanadský saňový pes dovezený z Kanady a pocházející z okolí Athabasky na Aljašce. Český horský pes je naše národní plemeno, doposud neregistrované FCI.

Popis: Velký dlouhosrstý strakatý pes se středně dlouhou srstí. Hlava s širokou mozkovnou, pozvolným stopem a s nepříliš hlubokou čenichovou partií, která je jen o málo kratší než lebeční. Oči středně velké, oválné, hnědé, mírného výrazu. Uši vysoko a zeširoka nasazené, trojúhelníkové, převislé. Krk středně dlouhý, poměrně silný, dobře osvalený, bez laloku. Tělo jen mírně obdélníkového formátu, s pevným rovným hřbetem, dlouhým hrudníkem, dosahujícím k loktům, a mírně vtaženým břichem. Končetiny delší, rovné, silné. Ocas nasazený v linii zádě, dosahující k hleznům, bohatě osrstěný. Srst delší (do 10 cm), rovná, tvrdší a hustá, krátká jen na hlavě a na předních stranách končetin. Zbarvení vždy strakaté, které tvoří barevné plotny na bílém základě. Barva ploten může být jakákoliv. Tečkování se toleruje, ale není žádoucí. 

Charakteristika: Silný, odolný sportovní pes, schopný pracovat velmi dlouho a neúnavně i za extrémních klimatických podmínek. Přátelský k lidem, snášenlivý ke psům i ostatním domácím zvířatům. Učenlivý a dobře ovladatelný. 

Zvláštní nároky: Měl by být celoročně ubytován venku, pro držení ve městech se nehodí. Je nutno mu poskytnout pracovní vyžití nebo pravidelné dlouhé vycházky do přírody. Používá se jako saňový, tažný, ale i ovčácký a záchranářský pes, ale i lavinový, pastevecký, hlídací a rodinný. 

Výskyt: Patří k málopočetným plemenům. 

Možná záměna: Snad s některým z bílých pasteveckých horských plemen (čuvač, kuvasz, pyrenejský horský pes), od všech se však odlišuje na první pohled "strakatým" dvoubarevným zbarvením. 

pes: 30 - 40 kg, 60 - 70 cm
fena: 26 - 36 kg, 56 - 66 cm 

Autor:  Martin Smrček, Lea Smrčková
 

Nové články v rubrice

 • Pražský krysařík

  Velmi malí pinčové - "ratlíčci" se na území Čech prý vyskytovali už v dobách Rudolfa II (přelom 16. a 17. století), později se rozšířil i mezi měšťany, v 19. století býval oblíbeným salonním psíkem. Později téměř vyhynul....

   
 • Louisianský leopardí pes / Catahoula Leopard Dog

  Pochází z jihovýchodu USA, z oblasti Catahoula Lake ve státě Louisiana. Při vývoji ho formovalo tamní náročné prostředí plné močálů a bažin. Navazuje pravděpodobně na dovezené španělské dogovité psy, kteří byli ve Spojených...

   
 • Český strakatý pes / dříve Horákův laboratorní pes

  Vyšlechtil ho v padesátých letech 20. století tvůrce českého teriéra František Horák s cílem vytvořit vhodného laboratorního psa pro potřeby Biologického ústavu ČSAV, jehož byl členem. Zkřížil křížence německého ovčáka...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas