Australský ovčák

Australský ovčák - Foto: Martin Smrček

Australský ovčákFoto: Martin Smrček

Navzdory svému názvu nepochází z Austrálie, ale z USA. Jeho předkové se tam dostali na konci 19. století spolu s importy baskických ovcí, a to oklikou přes Austrálii. Mezi ně patří ovčáci z Pyrenejí a různé typy anglických pracovních kolií. V USA se z nich stal ceněný pes farmářů, teprve v posledních letech se šíří i jako oblíbený výstavní pes.

Popis: Středně velký, vyvážený pes mírně prodlouženého rámce, se středně silnou kostrou a středně dlouhou srstí, dobře osvalený, nikdy neohrabaný nebo těžkopádný. Hlava výrazných rysů, silná a suchá. Čenichová a lebeční partie stejně dlouhé. Stop středně vyjádřený, dobře patrný. Oči mandlového tvaru, hnědé, modré, jantarové nebo jakékoli kombinace těchto barev. Uši trojúhelníkového tvaru, přiměřené velikosti, vysoko nasazené. V afektu se naklánějí dopředu nebo ke straně. Krk silný, střední délky, s mírně prohnutou horní linií. Hrudník nepříliš široký, ale hluboký, dosahuje až kloktům. Pohyb plynulý, volný a lehký. Srst střední délky, středně hrubé textury, rovná až zvlněná, odolná vůči klimatickým vlivům. Zbarvení blue merle, černé, red merle, červené - s bílými znaky i bez nich. 

Charakteristika: Velmi učenlivý, bystrý, spolupracující pes vyznačující se značnou ochotou do práce. Rychle se učí. Je společenský, ale k cizím lidem si zachovává odstup. Pozorný a živý, mrštný a aktivní. 

Zvláštní nároky: I když nebývá prací tak posedlý jako příbuzná border kolie, úplně se bez ní neobejde. Nestačí mu procházky, je nutno se s ním soustavně věnovat nějaké činnosti. Vhodný pouze pro aktivní, sportovně založené majitele. Zájemci o rodinného psa by si měli vybírat zvířata z nepracovních, výstavních linií, bývají klidnější a méně náročná na pohyb. 

Užití: Původně farmářský ovčácký pes, často vystupoval v americkém rodeu a různých jezdeckých show. Dnes se stále více šíří jako pes výstavní, rodinný a sportovní. Je schopen vyniknout ve všech druzích kynologických sportů, ale např. i v obedience (poslušnosti) nebo ve služební kynologii. 

Výskyt: V poslední době velmi oblíbené plemeno nejen v USA, ale i v Evropě. U nás je chován stále častěji a šíří se. 

Možná záměna: S border kolií, která však má být subtilnější a mívá méně bohatou srst. Obě plemena se částečně liší také barvou: nejčastějším zbarvením u border kolie je černobílé, které se u australského ovčáka nevyskytuje. 

pes: 51 - 58 cm
fena: 46 - 53 cm. 

Autor:  Martin Smrček, Lea Smrčková
 

Nové články v rubrice

 • Velškorgi pembroke

  Korgi jsou velmi starého, pravděpodobně keltského původu. Doklady o existenci předchůdců korgiů v Británii jsou už z 10. století. Zájem veřejnosti o ně byl probuzen až ve 30. letech 20. století, kdy si je pořídila anglická...

   
 •  Fotogalerie

  Velškorgi cardigan

  Korgi jsou velmi starého, pravděpodobně keltského původu. Doklady o existenci předchůdců korgiů v Británii jsou už z 10. století. Zájem veřejnosti o ně byl probuzen až ve třicátých letech 20. století, kdy si je pořídila...

   
 • Šiperka

  Dodnes se odborníci nedokázali shodnout, zda šiperku zařadit mezi špice nebo mezi ovčáky. Klasifikace FCI se rozhodla pro její zařazení do skupiny I, tedy k ovčákům. Na území dnešní Belgie byli podobní psi chováni už...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas