Belgický ovčák tervueren

Belgický ovčák tervueren - Foto: Martin Smrček

Belgický ovčák tervuerenFoto: Martin Smrček

Belgičtí ovčáci nesou všechny znaky původních evropských ovčáků, pro které jsou typické neosrstěná čenichová partie, vztyčené uši a většinou střední velikost. Vyšli z podobného základu jako mnohem známější ovčáci němečtí. Byli vyšlechtěni k tomu, aby úzce spolupracovali s člověkem při ovládání stád, a to se projevuje dodnes v jejich učit se a poslouchat. Když se koncem 19. století začala vytvářet moderní plemena v té podobě, v jaké je známe dnes, belgickým chovatelům se podařilo vytvořit z do té doby značně nejednotných psů ovčáckého typu, kteří se vyskytovali na jejich území, čtyři typy belgických ovčáků, lišících se typem srsti i zbarvením. I když dnes jsou čtyři belgičtí ovčáci chováni odděleně, oficiálně jsou stále považováni za jedno plemeno se čtyřmi varietami.

Popis: Pes střední velikosti, harmonických proporcí, v němž se snoubí elegance a síla. Hlava delší, suchá, nesená vysoko. Délka lebeční a čenichové partie je přibližně stejná, čenich může být i mírně delší. Oči středně velké mírně mandlového tvaru, hnědé, čím tmavší, tím lepší. Uši menší, vztyčené a vysoko nasazené, trojúhelníkového tvaru. Krk delší, svalnatý, suchý, bez laloku. Končetiny s pevnými kostmi, rovné a svalnaté, s kulatými kočičími tlapkami. Pohyb plynulý, živý a volný. Tělo silné, ne však těžké, žádoucí je čtvercový formát. Hrudník ne příliš široký, ale hluboký, umožňující vytrvalý pohyb. Ocas středně dlouhý. V klidu nesen svěšený se zvednutou špičkou, při pozornosti se zvedá, ale nevystupuje nad horizontální linii hřbetu. Srst dlouhá, žlutá nebo šedě zbarvená s uhlováním a s černou maskou. 

Charakteristika: Ostražití, aktivní, živí, vytrvalí a odolní psi, schopní pozoruhodných výkonů v mnoha oblastech. Vyznačují se vysokou inteligencí, mimořádnou učenlivostí, mají vrozené hlídací schopnosti, jsou rychlí a neúnavní. Klidná povaha by se u nich měla pojit s mimořádnou odvahou a schopností zasáhnout v případě potřeby. 

Užití: Tervueren v sobě skvěle spojuje kvality rodinných, hlídacích a pracovních psů. Díky své rychlosti a učenlivosti se všichni belgičtí ovčáci výborně uplatňují v soutěžích agility, i když nejlepších výsledků dosahují malinois. 

Výskyt: Zcela běžné a široce rozšířené plemeno. 

Zvláštní nároky: Na ubytování, teplotu a stravování jsou belgičtí ovčáci relativně nenároční, vyžadují však citlivé zacházení a velmi důsledné vedení. Tervueren vyžaduje pravidelnou péči o srst (alespoň jednou týdně pročesat). Všichni belgičtí ovčáci vyžadují aktivního, sportovně založeného majitele a důsledný výcvik. 

Možná záměna: Záměna možná s dlouhosrstým německým ovčákem, někdy s kolií. 

pes: 25 - 30 kg, 62 cm
fena: 20 - 25 kg, 58 cm 

Autor:  Martin Smrček, Lea Smrčková
 

Nové články v rubrice

 • Velškorgi pembroke

  Korgi jsou velmi starého, pravděpodobně keltského původu. Doklady o existenci předchůdců korgiů v Británii jsou už z 10. století. Zájem veřejnosti o ně byl probuzen až ve 30. letech 20. století, kdy si je pořídila anglická...

   
 •  Fotogalerie

  Velškorgi cardigan

  Korgi jsou velmi starého, pravděpodobně keltského původu. Doklady o existenci předchůdců korgiů v Británii jsou už z 10. století. Zájem veřejnosti o ně byl probuzen až ve třicátých letech 20. století, kdy si je pořídila...

   
 • Šiperka

  Dodnes se odborníci nedokázali shodnout, zda šiperku zařadit mezi špice nebo mezi ovčáky. Klasifikace FCI se rozhodla pro její zařazení do skupiny I, tedy k ovčákům. Na území dnešní Belgie byli podobní psi chováni už...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas