Cao de Serra de Aires / Portugalský ovčák

Cao de Serra de Aires / Portugalský ovčák - Foto: Martin Smrček

Cao de Serra de Aires / Portugalský ovčákFoto: Martin Smrček

Pochází z jižní části Portugalska, z oblasti Alentejo. Velmi se podobá katalánskému a pyrenejskému ovčákovi, na jeho vzniku se pravděpodobně podílel i briard. Stejně jako oni navazuje na ovčáky asijské vývojové linie. Až do roku 1930 se nejednalo o jednotné plemeno, jen určitý pracovní typ.

Popis: Středně velký pes s poměrně dlouhým tělem a s delší hrubnou srstí. Hlava silná, široká, ani dlouhá, ani kulovitá, s dobře vyznačeným stopem. Uši vysoko nasazené, zavěšené, bez záhybů, trojúhelníkové, středně dlouhé, jemné a hladké. Krk rovný a mírně zvednutý, rovnoměrné šířky, bez laloku. Hřbet delší, rovný nebo mírně spáditý. Ocas vysoko nasazený, špičatý, dosahující k hleznům. Pohyb energický, lehký a plynulý, nejčastěji klus. Srst dlouhá, hladká nebo lehce zvlněná, vytvářející dlouhou bradku, vousy a obočí, ale nezakrývající oči. Delší na hlavě, trupu a končetinách a mezi prsty. Středně silná, textury kozí srsti, hustá a rovnoměrná po celém těle. Bez podsady. Zbarvení žluté, kaštanové, šedé, plavé, vlkošedé, s pálením nebo bez. 

Charakteristika: Inteligentní a živý pes, vytrvalý a houževnatý. Velmi bystrý a učenlivý, zaujatě plnící svěřené úkoly, proto je jeho výcvik snadný. Vyhýbá se cizím lidem, v noci hlídá. Zvědavým chováním i vzhledem prý lidem ve své vlasti připomíná opici, proto mu tam říkají "opičí pes". 

Zvláštní nároky: Rustikálně založený pes rád pobývající co nejvíce nebo trvale venku, zároveň však jako všichni ovčáci potřebuje těsný kontakt s rodinou. Vyžaduje dost pohybu. Péče o hrubou, kozí srst bez podsady není příliš náročná. 

Užití: Především k péči o stáda (hlavně ovcí, ale také koz, dobytka, prasat, a dokonce i koní). Oblíbený pro svoji rychlost a šikovnost, s jakou dokáže ovládat stádo a vracet zvířata, která se zatoulala. Je schopen se transformovat na dobrého společenského psa do sportovní rodiny. Slušný hlídač. 

Výskyt: Velmi vzácné plemeno. Dovezen už byl i k nám, i na výstavách se s ním však setkáváme jen výjimečně. 

Možná záměna: S pyrenejským ovčákem, který je menší a má špičatější čenich. 

pes: 45 - 55 cm, 12 - 18 kg
fena: 42 - 52 cm, 12 - 18 kg 

Autor:  Martin Smrček, Lea Smrčková
 

Nové články v rubrice

 • Velškorgi pembroke

  Korgi jsou velmi starého, pravděpodobně keltského původu. Doklady o existenci předchůdců korgiů v Británii jsou už z 10. století. Zájem veřejnosti o ně byl probuzen až ve 30. letech 20. století, kdy si je pořídila anglická...

   
 •  Fotogalerie

  Velškorgi cardigan

  Korgi jsou velmi starého, pravděpodobně keltského původu. Doklady o existenci předchůdců korgiů v Británii jsou už z 10. století. Zájem veřejnosti o ně byl probuzen až ve třicátých letech 20. století, kdy si je pořídila...

   
 • Šiperka

  Dodnes se odborníci nedokázali shodnout, zda šiperku zařadit mezi špice nebo mezi ovčáky. Klasifikace FCI se rozhodla pro její zařazení do skupiny I, tedy k ovčákům. Na území dnešní Belgie byli podobní psi chováni už...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas