Velškorgi cardigan

Velškorgi cardigan - Foto: Martin Smrček

Velškorgi cardiganFoto: Martin Smrček

Korgi jsou velmi starého, pravděpodobně keltského původu. Doklady o existenci předchůdců korgiů v Británii jsou už z 10. století. Zájem veřejnosti o ně byl probuzen až ve třicátých letech 20. století, kdy si je pořídila anglická královská rodina, k jejímž oblíbencům ostatně patří dodnes. Velškorgi cardigan je považován za samostatné plemeno, pochází ze sousedního hrabství Cardigan a je dokonce starší a původnější než velškorgi pembroke. K oficiálnímu rozdělení došlo v roce 1934.

Popis: Menší nízkonohý pes bez ocasu. Hlava se vzpřímenýma ušima a špičatým čenichem připomíná lišku. Tělo dlouhé, s rovným hřbetem a klenutým hrudníkem. Končetiny krátké, avšak dobře pohyblivé, silné a svalnaté. Ocas podobný liščímu. Dříve se u cardigana kupíroval nebo byl vrozeně krátký. Srst krátká nebo středně dlouhá. Zbarvení u cardigana jakékoliv, s bílými znaky nebo bez nich, bílá však nesmí převládat. 

Charakteristika: Navzdory malé velikosti velmi silný, živý a odvážný. Velký pes na krátkých nohou. Výrazná osobnost překypující sebevědomím. Z dob, kdy poháněl stáda dobytka, si občas uchovává zvyk "štípání", vynucovat si tím respekt. Otužilý a překvapivě vytrvalý společník. 

Zvláštní nároky: Na pohyb, potravu i péči o srst vcelku nenáročný, dobře se přizpůsobí životu ve městě i na vesnici. Navzdory nesporné inteligenci výchova není úplně snadná a vyžaduje důslednost. 

Užití: Původně pes ovčácký a honácký, i dnes si uchoval své ovčácké a honácké vlohy. Mnohem častěji však nyní plní úlohu společníka a průvodce. Dobrý hlídač. 

Výskyt: Ne příliš rozšířený, ale ani vzácný. U nás je pravidelně odchováván. Cardigan je výrazně vzácnější než pembroke. 

Možná záměna: Velškorgi cardigan je vyšší, delší, hrubší, pembroke nižší, kompaktnější, s bohatší srstí, má více liščí výraz. 

pes i fena: kolem 27 - 30 cm 

Autor:  Martin Smrček, Lea Smrčková
 

Nové články v rubrice

 • Velškorgi pembroke

  Korgi jsou velmi starého, pravděpodobně keltského původu. Doklady o existenci předchůdců korgiů v Británii jsou už z 10. století. Zájem veřejnosti o ně byl probuzen až ve 30. letech 20. století, kdy si je pořídila anglická...

   
 • Šiperka

  Dodnes se odborníci nedokázali shodnout, zda šiperku zařadit mezi špice nebo mezi ovčáky. Klasifikace FCI se rozhodla pro její zařazení do skupiny I, tedy k ovčákům. Na území dnešní Belgie byli podobní psi chováni už...

   
 • Šeltie / Shetlandský ovčák

  Přímo se nabízející domněnka, že šeltie je zmenšeninou kolie, kupodivu není správná. Vše nasvědčuje tomu, že šeltie je plemeno starší, původnější. Vznikla na Shetlandských ostrovech, kde jsou extrémní klimatické podmínky...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas