Velškorgi pembroke

Velškorgi pembroke - Foto: Martin Smrček

Velškorgi pembrokeFoto: Martin Smrček

Korgi jsou velmi starého, pravděpodobně keltského původu. Doklady o existenci předchůdců korgiů v Británii jsou už z 10. století. Zájem veřejnosti o ně byl probuzen až ve 30. letech 20. století, kdy si je pořídila anglická královská rodina, k jejímž oblíbencům ostatně patří dodnes. Velškorgi pembroke je považován za samostatné plemeno, pochází z hrabství Pembroke a je dokonce mladší než velškorgi cardigan. K oficiálnímu rozdělení došlo v roce 1934.

Popis: Menší nízkonohý pes bez ocasu. Hlava se vzpřímenýma ušima a špičatým čenichem připomíná lišku. Tělo dlouhé, s rovným hřbetem a klenutým hrudníkem. Končetiny krátké, avšak dobře pohyblivé, silné a svalnaté. Ocas podobný liščímu. Srst krátká nebo středně dlouhá. Zbarvení jednobarevné červené, sobolí, jelení, černá s pálením, s bílými znaky na končetinách, na hrudní kosti a krku. Povolena trocha bílé na hlavě a na tlamě. 

Charakteristika: Navzdory malé velikosti velmi silný, živý a odvážný. Velký pes na krátkých nohou. Výrazná osobnost překypující sebevědomím. Z dob, kdy poháněl stáda dobytka, si občas uchovává zvyk "štípání", vynucuje si tím respekt. Otužilý a překvapivě vytrvalý společník. 

Zvláštní nároky: Na pohyb, potravu i péči o srst vcelku nenáročný, dobře se přizpůsobí životu ve městě i na vesnici. Navzdory nesporné inteligenci jeho výchova není úplně snadná a vyžaduje důslednost. 

Užití: Původně pes ovčácký a honácký, i dnes si uchoval své ovčácké a honácké vlohy. Mnohem častěji však nyní plní úlohu společníka a průvodce. Dobrý hlídač. 

Výskyt: Ne příliš rozšířený, ale ani vzácný. U nás je pravidelně odchováván. Běžnější než cardigan. 

Možná záměna: Velškorgi cardigan je vyšší, delší, hrubší, pembroke nižší, kompaktnější, s bohatší srstí a má více liščí výraz. 

pes i fena: kolem 25 - 28 cm 

Autor:  Martin Smrček, Lea Smrčková
 

Nové články v rubrice

 •  Fotogalerie

  Velškorgi cardigan

  Korgi jsou velmi starého, pravděpodobně keltského původu. Doklady o existenci předchůdců korgiů v Británii jsou už z 10. století. Zájem veřejnosti o ně byl probuzen až ve třicátých letech 20. století, kdy si je pořídila...

   
 • Šiperka

  Dodnes se odborníci nedokázali shodnout, zda šiperku zařadit mezi špice nebo mezi ovčáky. Klasifikace FCI se rozhodla pro její zařazení do skupiny I, tedy k ovčákům. Na území dnešní Belgie byli podobní psi chováni už...

   
 • Šeltie / Shetlandský ovčák

  Přímo se nabízející domněnka, že šeltie je zmenšeninou kolie, kupodivu není správná. Vše nasvědčuje tomu, že šeltie je plemeno starší, původnější. Vznikla na Shetlandských ostrovech, kde jsou extrémní klimatické podmínky...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas