rubrika: Skupina X. - Chrti

Barzoj / Ruský chrt

Barzoj / Ruský chrt - Foto: Martin Smrček

Barzoj / Ruský chrtFoto: Martin Smrček

Na území Ruska se chrtovití psi vyskytovali již od 11. století. Barzoj, lovecký chrt ruské aristokracie, užívaný především při lovu vlků, ale i další velké zvěře, se jako plemeno postupně stabilizoval zhruba od 18. století, největší obliby jeho chov dosáhl ve století devatenáctém, kdy se dostal do celého světa. Mezi majiteli a chovateli najdeme mnoho známých osobností, např. cary Ivana Hrozného, Petra Velikého, Mikuláš II, ale i Puškina a Turgeněva.

Popis: Velký, impozantní, mimořádně ušlechtilý chrt se suchou stavbou těla, s polodlouhou srstí. Hlava suchá, dlouhá, úzká, čenichová partie silná, suchá, delší než mozkovna. Oči velké, mandlového tvaru, tmavohnědé, spíše blízko u sebe. Uši malé, jemné, špičaté, nasazené vysoko a daleko, v klidu složené dozadu, při pozornosti vztyčené, často se špičkami překlopenými dopředu. Krk dlouhý, klenutý, bez laloku. Hřbet spolu s bedry a zádí tvoří oblouk. Hrudník dosahující až k loktům, málo klenutá žebra a silně vtaženým břichem. Končetiny dlouhé, rovné, suše osvalené, s úzkými tlapami. Ocas nízko nasazený, šavlovitě nebo srpovitě nesený, dlouhý, bohatě osrstěný. Pohyb plynulý, pružný prodloužený klus. Srst delší, hedvábná, zvlněná, nejbohatší na krku, spodku hrudníku, zadních stranách končetin a ocase. Zbarvení tvoří kombinace jakýchkoli barev, nikdy však s hnědou (čokoládovou), modrou a jakýmikoliv odstíny těchto barev. Všechny barvy se mohou vyskytovat jednobarevně nebo v kombinaci s bílou. 

Charakteristika: Povaha barzoje plně odpovídá jeho hrdému aristokratickému zevnějšku. Chování má důstojné, poněkud odtažité, působí naprosto vyrovnaným a sebevědomým dojmem. Pánovi je nesmírně oddaný. Coby někdejší lovec vlků umí být i patřičně ostrý. 

Zvláštní nároky: Potřebuje hodně pohybu i prostoru. Těžko se podrobuje výcviku. Má sklon pronásledovat všechno, co se pohne. 

Užití: Původně lovecký pes používaný při štvanicích na vlky. Dnes dostihový chrt, a exkluzivní společník. 

Výskyt: I když je u nás chován už velmi dlouho, patří k málo obvyklým, spíše výjimečně chovaným plemenům. 

Možná záměna: Nepravděpodobná. Velikostí, klenutým hřbetem a zkadeřenou srstí se jasně odlišuje od všech ostatních chrtů. 

pes: 35 - 45 kg, 75 - 85 cm
fena: 35 - 45 kg, 68 - 78 cm 

Autor:  Martin Smrček, Lea Smrčková
 

Nové články v rubrice

 • Vipet

  Mladší příbuzný grejhounda, který vznikl jeho křížením s teriéry v polovině 19. století. Cílem bylo získat menšího, obratnějšího a méně náročného psa, jehož by bylo možné použít pro sportovní chytání králíků na uzavřené...

   
 • Španělský galgo

  Španělsko. Navazuje údajně na chrty starých Římanů a Keltů, v každém případě se jedná o velmi starou vývojovou formu. Je pokládán za jednoho z předků dnešního anglického chrta - grejhaunda, od něhož ho i dnes dokážou...

   
 • Slugi / Sloughi / Arabský chrt

  Pochází ze severní Afriky, ale na jeho formování se podíleli chrti orientálního i evropského původu. V Maroku byl odedávna průvodcem kočovných arabských kmenů, proto je dnes tato země oficiální zemí původu. Je blízce...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas