rubrika: Skupina X. - Chrti

Deerhound / Skotský jelení pes

Deerhound / Skotský jelení pes - Foto: Martin Smrček

Deerhound / Skotský jelení pesFoto: Martin Smrček

Dávný původ má společný s irským vlkodavem, nebyl však později ovlivněn křížením s dogovitými psy, ale s grejhoundy (dodnes se deerhoundovi někdy říká "hrubosrstý grejhound"). Na konci 18. století téměř vyhynul, od 30. let století následujícího dochází ke znovuobnovení chovu, roku 1892 byl vydán první standard.

Popis: Velký hrubosrstý chrt, stavbou těla se podobající grejhoundovi. Hlava dlouhá, s plochou mozkovnou, na čenichu je knír a bradka. Oči tmavé, kulaté, s měkkým výrazem. Uši vysoko nasazené, dozadu složené, při vzrušení se zvedají na hlavu, ale nikdy nejsou úplně vztyčené. Krk silný, přiměřeně dlouhý, bez laloku. Končetiny rovné, dlouhé, s oválnými kostmi a kostnatými tlapami. Tělo s hlubokým hrudníkem, který nesmí být úzký, bedra dobře klenutá, spadající směrem k ocasu. Ocas dlouhý, dosahující téměř k zemi, u kořene silný, postupně se zužující, při pohybu zahnutý. Srst hustá, ježatá a drsná, nesmí jí být příliš mnoho. Zbarvení tmavě modrošedé, tmavší a světlejší šedé nebo žíhané a žluté, pískově červené nebo červenohnědé s černou maskou a s černýma ušima, končetinami a ocasem. 

Charakteristika: Klidný, mírný a snášenlivý pes vznešeného chování, působící zadumaně. Velmi inteligentní, snadno se vychovává. Mimořádně věrný a oddaný jednomu pánovi. 

Zvláštní nároky: Potřebuje hodně pohybu. Sklon pronásledovat vše, co se hýbe, se obtížně tlumí. Nejlépe se hodí do domu s rozlehlou zahradou. 

Užití: Původně lov zvěře, zvláště vysoké. Společenský pes pro náročné. Výjimečně se účastní i chrtích dostihů. 

Výskyt: Vzácné plemeno, dnes zřejmě nejrozšířenější v Jižní Africe. U nás se vyskytuje, odchováván však je jen ojediněle. 

Možná záměna: S irským vlkodavem, který je větší, těžší, mohutnější a nepohybuje se s takovou lehkostí. 

pes: 45,5 kg, od 76 cm
fena: 36,5 kg, od 71 cm 

Autor:  Martin Smrček, Lea Smrčková
 

Nové články v rubrice

 • Vipet

  Mladší příbuzný grejhounda, který vznikl jeho křížením s teriéry v polovině 19. století. Cílem bylo získat menšího, obratnějšího a méně náročného psa, jehož by bylo možné použít pro sportovní chytání králíků na uzavřené...

   
 • Španělský galgo

  Španělsko. Navazuje údajně na chrty starých Římanů a Keltů, v každém případě se jedná o velmi starou vývojovou formu. Je pokládán za jednoho z předků dnešního anglického chrta - grejhaunda, od něhož ho i dnes dokážou...

   
 • Slugi / Sloughi / Arabský chrt

  Pochází ze severní Afriky, ale na jeho formování se podíleli chrti orientálního i evropského původu. V Maroku byl odedávna průvodcem kočovných arabských kmenů, proto je dnes tato země oficiální zemí původu. Je blízce...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas