rubrika: Skupina X. - Chrti

Grejhound /Anglický chrt

Grejhound /Anglický chrt - Foto: Martin Smrček

Grejhound /Anglický chrtFoto: Martin Smrček

Má velmi starobylý původ, podobně jako u jeho blízkého příbuzného španělského galga se odvozuje až od psů starých Keltů. Do své současné mimořádně ušlechtilé podoby nejrychlejšího psa na zeměkouli byl vyšlechtěn až v průběhu 18. a 19. století ve Velké Británii.

Popis: Velký, silný svalnatý hladkosrstý chrt ušlechtilých proporcí. Hlava dlouhá, s plochou lebkou, nepatrným stopem a silnými čelistmi. Oči oválné, šikmo uložené, přednostně tmavé. Uši malé, jemné, ve tvaru růžového lístku. Krk dlouhý, svalnatý, elegantně klenutý. Končetiny dlouhé, rovné, svalnaté. Ocas dlouhý, níže nasazený, postupně se zužující, mírně zahnutý. Pohyb rovný, nízko vedený, daleko dosahující, volný dlouhý krok, umožňující psovi pohybovat se velkou rychlostí. Pánevní končetiny dosahují daleko pod tělo a zajišťují tak velkou hnací sílu za pohybu. Srst krátká, jemná, přiléhající. Zbarvení černé, bílé, červené, modré, světle žlutohnědé, pískové, žíhané a všechny tyto barvy v kombinaci s bílou. 

Charakteristika: Klidný a vznešený pes důstojného vzezření i chování, odolný a vytrvalý. Doma tichý a spíš nenápadný, venku při pohybu nesmírně rychlý, s obrovskou chutí pronásledovat všechno, co se hýbe. 

Zvláštní nároky: Každý, kdo si hodlá pořídit grejhounda, by měl uvažovat o tom, že mu poskytne vyžití na dostihové dráze. Jako u všech chrtů i u greje lze stěží dosáhnout dokonalého přivolání, takže pouštět ho na volno lze jen na bezpečných místech. 

Užití: Nejpopulárnější a nejrychlejší dostihový chrt světa. Klidný společník. 

Výskyt: Nejrozšířenější je ve Velké Británii, kde dostihy greyhoundů (na komerční bázi) patří k nejoblíbenějším sportům a přenáší je i televize. Oblíben je však mezi příznivci chrtů a dostihů po celém světě. U nás je chován dlouho, jeho držení se však omezuje převážně jen na zapálené příznivce chrtů a dostihů. 

Možná záměna: S vzácnými evropskými chrty (maďarský chrt, polský chrt, španělský galgo), kteří však jsou menší, méně ušlechtilí a také pomalejší. 

pes: cca 30 kg, 71 - 76 cm
fena: cca 30 kg, 68 - 71 cm 

Autor:  Martin Smrček, Lea Smrčková
 

Nové články v rubrice

 • Vipet

  Mladší příbuzný grejhounda, který vznikl jeho křížením s teriéry v polovině 19. století. Cílem bylo získat menšího, obratnějšího a méně náročného psa, jehož by bylo možné použít pro sportovní chytání králíků na uzavřené...

   
 • Španělský galgo

  Španělsko. Navazuje údajně na chrty starých Římanů a Keltů, v každém případě se jedná o velmi starou vývojovou formu. Je pokládán za jednoho z předků dnešního anglického chrta - grejhaunda, od něhož ho i dnes dokážou...

   
 • Slugi / Sloughi / Arabský chrt

  Pochází ze severní Afriky, ale na jeho formování se podíleli chrti orientálního i evropského původu. V Maroku byl odedávna průvodcem kočovných arabských kmenů, proto je dnes tato země oficiální zemí původu. Je blízce...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas