rubrika: Skupina X. - Chrti

Irský vlkodav

Irský vlkodav - Foto: Martin Smrček

Irský vlkodavFoto: Martin Smrček

Velmi staré plemeno keltského původu, představuje přechod mezi psy chrtovitými a dogovitými. Již ve středověku byli v Irsku chováni mimořádně velcí psi, určení k lovu vlků, patřili k oblíbencům irských králů. V průběhu 18. století prakticky vyhynul. Jeho moderní podoba je zásluhou jistého kapitána Granta, jenž po roce 1860 shromáždil poslední zbytky plemene a za pomoci křížení s mastifem, německou dogou, barzojem a snad i dalšími plemeny vytvořil současného irského vlkodava.

Popis: Největší pes světa, mohutný, majestátní, ale nepostrádající eleganci chrtů. Hlava dlouhá, lebka nepříliš široká, čenich dlouhý a mírně zašpičatělý. Oči tmavé, laskavého výrazu. Uši malé, složené dozadu do růžice. Krk delší, velmi silný a svalnatý, klenutý, bez laloku. Tělo s hlubokým hrudníkem, širokými prsy, delším hřbetem a klenutými bedry. Končetiny silné, rovné, svalnaté, tlapy velké a kulaté. Ocas dlouhý, přiměřeně silný, nesený v mírném oblouku. Srst drsná a tvrdá, o něco delší nad očima a na spodní čelisti. Zbarvení šedé, žíhané, červené, černé, čistě bílé, žluté nebo jakákoliv barva objevující se u deerhoundů. 

Charakteristika: Klidný, vyrovnaný a trpělivý pes nevtíravých způsobů. K lidem je vlídný, k dětem přátelský, pánovi je hluboce oddán. Jeho výchova není obtížná. 

Zvláštní nároky: Vzhledem ke své velikosti je toto plemeno mimořádně náročné na prostor, ale i na pohyb a potravu. Nižší průměrná délka života. 

Užití: Dobrý, ale náročný společník. Může se účastnit dostihů, v praxi se tam s ním setkáváme spíše ojediněle. 

Výskyt: Díky své velikosti ve světě i u nás známý a populární, vzhledem ke svým nárokům však nikoli masově chovaný. 

Možná záměna: Se vzácnějším skotským jelením psem (deerhoundem), který však má jemnější stavbu těla, slabší kosti a působí chrtovitějším dojmem. 

pes: od 54,5 kg, od 79 cm
fena: od 40,5 kg, od 71 cm 

Autor:  Martin Smrček, Lea Smrčková
 

Nové články v rubrice

 • Vipet

  Mladší příbuzný grejhounda, který vznikl jeho křížením s teriéry v polovině 19. století. Cílem bylo získat menšího, obratnějšího a méně náročného psa, jehož by bylo možné použít pro sportovní chytání králíků na uzavřené...

   
 • Španělský galgo

  Španělsko. Navazuje údajně na chrty starých Římanů a Keltů, v každém případě se jedná o velmi starou vývojovou formu. Je pokládán za jednoho z předků dnešního anglického chrta - grejhaunda, od něhož ho i dnes dokážou...

   
 • Slugi / Sloughi / Arabský chrt

  Pochází ze severní Afriky, ale na jeho formování se podíleli chrti orientálního i evropského původu. V Maroku byl odedávna průvodcem kočovných arabských kmenů, proto je dnes tato země oficiální zemí původu. Je blízce...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas