rubrika: Skupina X. - Chrti

Polský chrt

Polský chrt - Foto: Martin Smrček

Polský chrtFoto: Martin Smrček

Místní chrti s asijskými kořeny se sice zvláště ve východním Polsku vyskytovali a byli využíváni prokazatelně již v 16. století, možná i dříve, ale později (do 19. století) zřejmě zcela vyhynuli. Dnešní podoba polského chrta je proto výsledkem rekonstrukce, k níž byli použiti pravděpodobně barzojové, zbytky ukrajinských chrtů, grejhoundů a možná i deerhoundů. Cílem bylo znovu vytvořit chrta ideálně přizpůsobeného místním chladnějším podmínkám. K mezinárodnímu uznání ze strany FCI došlo až v roce 1989.

Popis: Největší krátkosrstý chrt, ve srovnání s jinými silnější a mohutnější. Nemá tak jemné tvary jako ostatní chrti, nesmí však být těžkopádný. Téměř čtvercového tělesného formátu. Hlava silná, suchá a dlouhá. Stop málo vyjádřený, spíše tupá čenichová partie. Ucho může být složené dozadu, překlopené do stran (stříškovité) nebo polovztyčené, při vzrušení i vzpřímené. Krk dlouhý, svalnatý, oválného průřezu. Hrudník velmi prostorný a hluboký. Břicho vtažené, končetiny dlouhé, suché, dobře osvalené, postavené nepříliš daleko od sebe. Pohyb plynulý a energický. Srst poměrně tvrdá, ne však drátovitá, na trupu dorůstá různé délky. Barva jakákoliv. 

Charakteristika: Velmi důstojný a inteligentní pes, sebejistý a zdrženlivý. Má být odvážný, silný, razantní, přitom však dobře ovladatelný. Ke svým lidem přátelský, milý a oddaný, k cizím se ale chová nedůvěřivě. Při pronásledování je rychlý, velmi šikovný a vytrvalý. Odolný vůči nepřízni počasí. 

Zvláštní nároky: Potřebuje pravidelné dlouhé vycházky a pokud možno i volný pohyb - nejbezpečnější na coursingové dráze. Jako všichni chrti má sklon pronásledovat pohybující se předměty, takže majitel by před ním vždy měl být v předstihu. Vzhledem ke své velikosti se nehodí do malých bytů, vhodnější je do domů s velkou oplocenou zahradou. 

Užití: Původně ke štvanicím na různá zvířata, drobnou zvěř, ale i vlky. Dnes společenský a sportovní pes na dostihy, zvláště terénní (coursing). 

Výskyt: Na polských výstavách se s ním setkáváme poměrně často, jinde jen vzácně. Odchován už byl i u nás. 

Možná záměna: S grejhaundem, je však oproti němu vyšší, silnější a mohutnější, působí méně ušlechtile. Má také tvrdší a delší srst. 

pes: 70-80 cm
fena: 68-75 cm 

Autor:  Martin Smrček, Lea Smrčková
 

Nové články v rubrice

 • Vipet

  Mladší příbuzný grejhounda, který vznikl jeho křížením s teriéry v polovině 19. století. Cílem bylo získat menšího, obratnějšího a méně náročného psa, jehož by bylo možné použít pro sportovní chytání králíků na uzavřené...

   
 • Španělský galgo

  Španělsko. Navazuje údajně na chrty starých Římanů a Keltů, v každém případě se jedná o velmi starou vývojovou formu. Je pokládán za jednoho z předků dnešního anglického chrta - grejhaunda, od něhož ho i dnes dokážou...

   
 • Slugi / Sloughi / Arabský chrt

  Pochází ze severní Afriky, ale na jeho formování se podíleli chrti orientálního i evropského původu. V Maroku byl odedávna průvodcem kočovných arabských kmenů, proto je dnes tato země oficiální zemí původu. Je blízce...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas