rubrika: Skupina X. - Chrti

Saluki/ Perský chrt

Saluki/ Perský chrt - Foto: Martin Smrček

Saluki/ Perský chrtFoto: Martin Smrček

Jedno z nejstarších plemen světa, pocházející z pouštních oblastí Středního východu. Vyobrazení podobných psů byla nalezena v egyptské hrobce, pocházející z 2. tisíciletí před naším letopočtem. Saluki byli odnepaměti psi kočovných beduínů, kteří je používali k lovu gazel, a typově se lišili podle toho, od kterého kmene a ze které oblasti pocházeli. Do Evropy se dostávali jen občas jako vzácné dary, vlastní chov však začíná až od konce 19. století. První oficiální standard saluki vydali v Británii v roce 1923 a snažili se v něm postihnout původní typy saluki v celé jejich pestrosti.

Popis: Velký, lehký, dokonale vyvážený chrt. Hlava dlouhá a štíhlá, s nevýrazným stopem. Oči tmavohnědé, velké, oválné, nevystupující. Uši zavěšené, dlouhé, vysoko nasazené, přiléhající k hlavě. Krk dlouhý, dobře osvalený. Končetiny rovné, dlouhé, dobře osvalené, u pánevních nápadně vystupující kyčelní hrboly. Tělo s dlouhým, nikoli sudovitým hrudníkem, přiměřeně širokým hřbetem a vtaženým břichem. Ocas nízko nasazený, sahající až k hleznům, mírně prohnutý. Srst krátká, hladká až hedvábná, s praporci na končetinách a na zadní straně stehen. Dospělí psi mohou mít bohatší osrstění na hrdle, na uších, ocase a zadní straně končetin delší. Standard připouští také hladkosrstou varietu. Zbarvení jakékoli s výjimkou žíhání. 

Charakteristika: Naprosto klidný a vyrovnaným dojmem působící pes hrdého vzezření i chování. K cizím odtažitý, ale nikdy agresivní, jistý odstup udržuje i ke své rodině. Dokáže však být také něžný a mazlivý. Doma je potom klidný a nenápadný. 

Zvláštní nároky: Saluki vyžaduje hodně pohybu, problémem může být zdržet pod kontrolou jeho loveckou náruživost. Jeho jemná povaha si žádá velmi citlivý přístup bez sebemenšího náznaku hrubosti. 

Užití: Kdysi lovecký pes užívaný ke štvanicím. Dnes společenský a sportovní pes, běžně se zúčastňující chrtích dostihů včetně coursingů, pro které je zvláště vhodný. 

Výskyt: Ne příliš běžný, na našich výstavách se s ním však pravidelně setkáváme. Odchovy však jsou spíše výjimečné. 

Možná záměna: Se slugou či s azavakem, kteří však mají srst po celém těle hladkou. 

pes: cca 15-25 kg, 58-71 cm
fena: cca 15-25 kg, o něco méně 

Autor:  Martin Smrček, Lea Smrčková
 

Nové články v rubrice

 • Vipet

  Mladší příbuzný grejhounda, který vznikl jeho křížením s teriéry v polovině 19. století. Cílem bylo získat menšího, obratnějšího a méně náročného psa, jehož by bylo možné použít pro sportovní chytání králíků na uzavřené...

   
 • Španělský galgo

  Španělsko. Navazuje údajně na chrty starých Římanů a Keltů, v každém případě se jedná o velmi starou vývojovou formu. Je pokládán za jednoho z předků dnešního anglického chrta - grejhaunda, od něhož ho i dnes dokážou...

   
 • Slugi / Sloughi / Arabský chrt

  Pochází ze severní Afriky, ale na jeho formování se podíleli chrti orientálního i evropského původu. V Maroku byl odedávna průvodcem kočovných arabských kmenů, proto je dnes tato země oficiální zemí původu. Je blízce...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas