rubrika: Skupina X. - Chrti

Vipet

Vipet - Foto: Martin Smrček

VipetFoto: Martin Smrček

Mladší příbuzný grejhounda, který vznikl jeho křížením s teriéry v polovině 19. století. Cílem bylo získat menšího, obratnějšího a méně náročného psa, jehož by bylo možné použít pro sportovní chytání králíků na uzavřené závodní dráze - oblíbený sport nižších vrstev.

Popis: Středně velký, velmi elegantní a harmonicky stavěný hladkosrstý chrt. Hlava dlouhá, suchá, směrem k čenichu se zužující, s mírně naznačeným stopem. Oči oválné, živého výrazu. Uši složené dozadu, tvaru růžového lístku, malé a jemné. Krk dlouhý, svalnatý, elegantně klenutý. Končetiny rovné, přední fronta není příliš široká. Tělo s velmi hlubokým hrudníkem, delším, pevným a širokým hřbetem, s klenutými, mohutně osvalenými bedry. Ocas dlouhý, lehce prohnutý, nikdy nenesený nad úrovní hřbetu. Srst krátká, jemná, přiléhající. Zbarvení jakékoliv včetně kombinací. 

Charakteristika: Tento pes mimořádně ušlechtilého zjevu se ve srovnání s většinou ostatních chrtů vyznačuje otevřenější a přátelštější povahou. Bývá veselý, hravý a mazlivý, snadno se přizpůsobí každému vhodnému prostředí. S jeho výchovou nebývají problémy, poměrně ochotně s podrobuje i výcviku. 

Zvláštní nároky: Potřebuje hodně kratšího, ale intenzivního pohybu, nejlépe na dostihové dráze. Uplatnit se může i při agility. Musí být ubytován uvnitř. 

Užití: Dříve i dnes sportovní dostihový pes, zároveň však i velmi příjemný a oproti větším chrtům poměrně nenáročný společník. 

Výskyt: U nás patří k nejčastěji chovaným chrtům, také na dostizích se s ním setkáváme velmi často. 

Možná záměna: S italským chrtíkem, který však je nejen menší, ale také výrazně křehčí a jemnější. 

pes: cca 12 - 13 kg, 47 - 51 cm
fena: Cca 12 - 13 kg, 44 - 47 cm 

Autor:  Martin Smrček, Lea Smrčková
 

Nové články v rubrice

 • Španělský galgo

  Španělsko. Navazuje údajně na chrty starých Římanů a Keltů, v každém případě se jedná o velmi starou vývojovou formu. Je pokládán za jednoho z předků dnešního anglického chrta - grejhaunda, od něhož ho i dnes dokážou...

   
 • Slugi / Sloughi / Arabský chrt

  Pochází ze severní Afriky, ale na jeho formování se podíleli chrti orientálního i evropského původu. V Maroku byl odedávna průvodcem kočovných arabských kmenů, proto je dnes tato země oficiální zemí původu. Je blízce...

   
 • Saluki/ Perský chrt

  Jedno z nejstarších plemen světa, pocházející z pouštních oblastí Středního východu. Vyobrazení podobných psů byla nalezena v egyptské hrobce, pocházející z 2. tisíciletí před naším letopočtem. Saluki byli odnepaměti...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas