Knírač malý

Knírač malý - Foto: Martin Smrček

Knírač malýFoto: Martin Smrček

Malý knírač má společný původ nejen s ostatními knírači, ale i s pinči a krysaříky, podobně jako ostatní se vyvinul z někdejších stájových pinčů, malých a středně velkých vesnických psů jejichž úkolem bylo dávit potkany ve stájích a chlévech, hlídat a doprovázet svého pána na cestách s povozem. Malý knírač se začal formovat na přelomu 19. a 20. století, kdy byli za tímto účelem vybírání psi menší velikosti, možná došlo i k přikřížení opičího pinče a dalších plemen.

Popis: Malý knírač má podle standardu představovat zmenšený dokonalý obraz knírače, bez nedostatků provázejících trpasličí vzhled. Je to malý hrubosrstý kompaktní pes kvadratické stavby těla. Hlava silná a protáhlá, opticky ji zvětšuje vous, který zvyšuje pravoúhlé tvary. Uši jsou vysoko nasazené, překlopené dopředu ve tvaru písmene V, vnitřními okraji přiléhající k lícím. Ušlechtile klenutý krk. Hřbet krátký, mírně spáditý, s lehce zaoblenou zádí. Ocas se dříve krátil, nyní se ponechává přirozeně, žádoucí je šavlovité nebo srpovité nesení ocasu. Srst drátovitá, drsná a hustá, s typickým vousem a huňatým obočím. Zbarvení čistě černé s černou podsadou, pepř a sůl, černo-stříbřité nebo vzácněji čistě bílé s bílou podsadou. 

Charakteristika: Bystrý, živý, energický pes rychlých reakcí, s nízkým prahem dráždivosti, kterému nic neujde a na vše podezřelé upozorňuje pronikavým štěkotem. K cizím je přirozeně nedůvěřivý, má přirozené dispozice ke hlídání. Inteligentní a nebojácný. Velmi učenlivý, se skvělým čichem, schopný překvapivých výkonů. Vitální a nenáročný. 

Zvláštní nároky: Srst je nutno nechat několikrát do roka odborně otrimovat. Srst se nesmí stříhat, došlo by k jejímu nežádoucímu změknutí! Ve všech ostatních ohledech je malý knírač nenáročný a přizpůsobivý. Může velmi dobře žít i v bytě, jeho hlasitost lze utlumit výchovou. Je však činorodý a je třeba ho dostatečně zabavit. 

Užití: Snad jediné malé plemeno, které je schopno se téměř plnohodnotně uplatnit ve sportovní kynologii. Proto bývá doporučován jako nejlepší pes pro mladé, začínající kynology. Konají se i speciální soutěže jen pro malé knírače. Dobře se uplatní i při psích sportech. Jeho čichových schopností často využívají celníci. Kromě toho může být malý knírač, pokud se mu dostane správné výchovy, i dobrým rodinným a společenským psem. 

Výskyt: Dlouhodobě u nás patří k nejoblíbenějším a nejčastěji chovaným plemenům. 

Možná záměna: Malého knírače v černé barvě, který by navíc nebyl upraven, by snad bylo možno zaměnit s velmi vzácným opičím pinčem. Ten však má výrazně zkrácenou čenichovou partii. 

pes i fena: 30 - 35 cm, zhruba 4 až 8 kg. 

Autor:  Martin Smrček, Lea Smrčková
 

Nové články v rubrice

 • Velký švýcarský salašnický pes

  Původ má shodný se všemi švýcarskými salašnickými psy (bernský, appenzellský, entlebušský). K jeho vydělení došlo až po roce 1908, kdy byli na jubilejní výstavě v Langenthalu znalci švýcarských plemen profesoru Albertu...

   
 • Tosa inu / Tosa / Japonská doga

  Pochází z Japonska, jméno dostalo podle kraje, kde se původně chovalo. Vzniklo křížením původních domácích špicovitých psů, používaných ke psím zápasům, s evropskými psy: mastify, buldoky, německé dogy a německé ohaři,...

   
 • Tibetská doga / Do-khyi

  Patří k nejstarším plemenům světa, bývá považována za předchůdce všech molossoidních i horských psů. S vyobrazeními podobných psů se setkáváme už na reliéfech z doby několik set let před n. l. Jako první Evropan ji...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas