Tibetská doga / Do-khyi

Tibetská doga / Do-khyi - Foto: Martin Smrček

Tibetská doga / Do-khyiFoto: Martin Smrček

Patří k nejstarším plemenům světa, bývá považována za předchůdce všech molossoidních i horských psů. S vyobrazeními podobných psů se setkáváme už na reliéfech z doby několik set let před n. l. Jako první Evropan ji popsal Marco Polo ve 13. století. I když se na konci 19. století do Evropy několik jedinců z Tibetu dostalo, systematický chov začal až nedávno, koncem 70. let 20. století.

Popis: Silný, impozantní pes s mohutnou kostrou. Hlava široká, těžká a silná, se čtvercovým koncem čenichu a s výraznými pysky. Středně velké oči i uši, které jsou trojúhelníkové, pokryté krátkou srstí a zavěšené ve výši očí. Tělo silné, svalnaté, s krátkou širokou zádí a hrudníkem dosahujícím až k loktům. Ocas středně dlouhý, stočený nad hřbet. Srst delší a bohatá, zvláště na krku a ramenou. Zbarvení černé či modré, s tříslovými odznaky, nebo bez nich; zlaté od sytě žluté po tmavě červenou, sobolí. 

Charakteristika: Velmi klidně až melancholicky působící pes, trochu samotářský, nezávislý, zdánlivě nevšímavý vůči svému okolí. Přesto je výborným hlídačem. Své city nedává příliš najevo, v projevech je umírněný, ale svému pánovi i rodině přesto bezvýhradně oddaný. 

Zvláštní nároky: Plemeno vhodné k celoročnímu držení venku, velmi odolné, nenáročné. Nehodí se pro běžný výcvik, nutná je pouze důsledná výchova. Srst postačí jednou za týden pročesat, více péče vyžaduje jen v období línání. 

Užití: Spolehlivý samostatný hlídač a ochránce. 

Výskyt: Nedávno ještě neznámé plemeno si poměrně rychle získalo na oblibě. Poměrně velký okruh příznivců si nalezlo i u nás, i když zde rozhodně nepatří k běžným plemenům. 

Možná záměna: Nepravděpodobná. 

pes: od 66 cm
fena: od 61 cm 

Autor:  Martin Smrček, Lea Smrčková
 

Nové články v rubrice

 • Velký švýcarský salašnický pes

  Původ má shodný se všemi švýcarskými salašnickými psy (bernský, appenzellský, entlebušský). K jeho vydělení došlo až po roce 1908, kdy byli na jubilejní výstavě v Langenthalu znalci švýcarských plemen profesoru Albertu...

   
 • Tosa inu / Tosa / Japonská doga

  Pochází z Japonska, jméno dostalo podle kraje, kde se původně chovalo. Vzniklo křížením původních domácích špicovitých psů, používaných ke psím zápasům, s evropskými psy: mastify, buldoky, německé dogy a německé ohaři,...

   
 • Španělský mastin

  Molossoidní pes horského typu pocházející ze Španělska. Jeho předkové byli už od středověku chováni zvláště na náhorních plošinách Estremadury, v provinciích Leon a Asturie, ale i jinde ve Španělsku, a to kočovnými...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas