Tosa inu / Tosa / Japonská doga

Tosa inu / Tosa / Japonská doga - Foto: Martin Smrček

Tosa inu / Tosa / Japonská dogaFoto: Martin Smrček

Pochází z Japonska, jméno dostalo podle kraje, kde se původně chovalo. Vzniklo křížením původních domácích špicovitých psů, používaných ke psím zápasům, s evropskými psy: mastify, buldoky, německé dogy a německé ohaři, bulteriéry a dalšími v průběhu 19. století.

Popis: Velký mohutný pes obdélníkové tělesné stavby. Široká hlava s krátkým, kvadratickým čenichem. Uši poměrně malé, tenké, dosahují k lícím. Hřbet rovný a pevný s širokým hrudníkem. Ocas vysoko nasazený, postupně se zužující, dosahující k hleznům. Srst krátká, hustá a tvrdá. Zbarvení červené, všechny odstíny žluté, meruňkové, černé, žíhané. Samostatné bílé znaky na hrudi a tlapách jsou přípustné. 

Charakteristika: Spíše klidný pes důstojného chování, pokud však dojde ke střetu, velmi nebezpečný protivník. Odvážný, sebejistý, se sklonem k dominanci. 

Zvláštní nároky: Vyžaduje důslednou socializaci od útlého mládí a dobrou výchovu. Problémy bývají ve vztahu k jiným psům i k domácím zvířatům. Hodí se výhradně pro zkušené kynology, v jejichž rukou se z něj může stát milý a poslušný pes. 

Užití: Ke psím zápasům, které však byly nekrvavé a podobaly se zápasům sumo - cílem bylo soupeře přetlačit a povalit na zem. Dnes společenský, strážní a ochranný pes. 

Výskyt: Málopočetné plemeno. U nás je odchovávána a na výstavách se s ní setkáváme vcelku pravidelně. 

Možná záměna: S mastifem či bulmastifem v odpovídající barvě, většinou má méně masivní hlavu a tělo. Mastif je mohutnější, bulmastif má kratší čenichovou partii. 

pes: nejméně 60 cm
fena: nejméně 55 cm 

Autor:  Martin Smrček, Lea Smrčková
 

Nové články v rubrice

 • Velký švýcarský salašnický pes

  Původ má shodný se všemi švýcarskými salašnickými psy (bernský, appenzellský, entlebušský). K jeho vydělení došlo až po roce 1908, kdy byli na jubilejní výstavě v Langenthalu znalci švýcarských plemen profesoru Albertu...

   
 • Tibetská doga / Do-khyi

  Patří k nejstarším plemenům světa, bývá považována za předchůdce všech molossoidních i horských psů. S vyobrazeními podobných psů se setkáváme už na reliéfech z doby několik set let před n. l. Jako první Evropan ji...

   
 • Španělský mastin

  Molossoidní pes horského typu pocházející ze Španělska. Jeho předkové byli už od středověku chováni zvláště na náhorních plošinách Estremadury, v provinciích Leon a Asturie, ale i jinde ve Španělsku, a to kočovnými...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas