Foxteriér drsnosrstý

Foxteriér drsnosrstý - Foto: Martin Smrček

Foxteriér drsnosrstýFoto: Martin Smrček

Původnější formou je foxteriér hladkosrstý, který bezprostředně navazuje na starého anglického teriéra, a sice na jeho hladkosrstou, bíle zbarvenou variantu. Podobní psi vykonávali na ostrovech práci norníků již ve 14. století. Drsnosrstý foxteriér vznikl později křížením hladkosrstých psů s jinými, blíže neurčenými drsnosrstými teriéry. Od počátku 20. století novější varianta postupně zastiňovala původní hladkosrstou, aby se ve 30. letech stala jedním z nejpopulárnějších psů vůbec.

Popis: Malý, velmi živý teriér, působící harmonickým a elegantním dojmem. Hlava s plochou lebkou, postupně se zužuje. Oči tmavé, ohnivé, menší. Uši ve tvaru písmene V, malé, dopředu klopené. Krk suchý a svalnatý, bez laloku. Svalnaté tělo s krátkým, rovným a pevným hřbetem a hlubokým hrudníkem. Ocas se dříve kupíroval, nyní v zemích, kde to je zakázáno, ponecháván přirozený, nesený vztyčený, tedy ani stočený, ani zatočený nad hřbet. Dobré tloušťky a délky, aby podporoval celkově vyvážený vzhled psa. Srst drsná, drátovitá a velmi hustá. Zbarvení: bíločerné, bílá převládá nad černou, nebo bílé s černými a tříslovými nebo jen tříslovými znaky. Žíhané, červené, játrově hnědé nebo břidlicově modré odznaky jsou nežádoucí. 

Charakteristika: Nesmírně aktivní, pohyblivý a pružný psík, reagující na sebemenší popud. Překypuje sebevědomím a odvahou, nezřídka i bojovností. Proslulost získal jako " pes, s nímž se nikdo nenudí". 

Zvláštní nároky: Foxteriér potřebuje hodně pohybu, dostatek zábavy a pevnou ruku, jinak se snadno stává destrukčním a nezvladatelným živlem. Majitel musí mít pevné nervy. Drsnosrstá varianta je náročná na úpravu srsti: několikrát za rok je nutno ji trimovat, protože jen tak vynikne její skutečná krása. 

Užití: Lovecký pes, užívaný jako norník i pro povrchové práce. Oblíbený společník, stále veselý a sršící nápady, vítaný kamarád starších dětí. 

Výskyt: Mezi válkami byl na vrcholu popularity, dodnes všeobecně známý (i díky Čapkově "Dášeňce"), i když už ne příliš často chovaný. 

Možná záměna: S Parson Jack Russel teriérem, který je méně jednotný a ušlechtilý, a nemá tak výrazné osrstění ani střihovou úpravu. 

pes: ideální 8,25 kg, do 39 cm
fena: ideální 8 kg, o něco menší než pes 

Autor:  Martin Smrček, Lea Smrčková
 

Nové články v rubrice

 • Vesthajlendský teriér / West highland white teriér / vestík

  Má společné předky s ostatními skotskými nízkonohými teriéry, i on byl v minulosti užíván k lovu tzv. škodné sídlící v norách. Od ostatních se však už v 17. století začal oddělovat nápadnou bílou barvou, která i při...

   
 • Velšteriér

  Staré a relativně původní plemeno. Bezprostředně navazuje na hrubosrstého staroanglického black and tan teriéra, užívaného na tzv. škodnou (lišky, kuny, ale i jezevce, vydry). V 19. století byl zušlechťován prostřednictvím...

   
 • Stafordširský bulteriér

  : Jeho prapředkové vznikali v Anglii v polovině 19. století křížením silných, ale pomalejších molossoidních psů a rychlých, obratných teriérů za účelem využití při psích zápasech. Jsou společní pro všechny "bull - ant...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas