Sealyham teriér

Sealyham teriér - Foto: Martin Smrček

Sealyham teriérFoto: Martin Smrček

Vznikl v druhé polovině 19. století záměrným chovatelským působením kapitána Edwardse z Walesu. Ten si vytkl cíl vytvořit ideálního teriéra pro lov lišek, jezevců a vyder, jenž by byl dostatečně ostrý a nebojácný ("který by se nebál ani čerta"), ale zároveň snadno ovladatelný a snášenlivý vůči jiným psům. Nezanechal po sobě žádné chovatelské záznamy, pouze se domníváme, že pro křížení použil Dandie Dinmont teriéry, foxteriéry, francouzské hrubosrsté basety a snad i další plemena. K prvnímu oficiálnímu uznání došlo v roce 1911.

Popis: Menší nízkonohý teriér obdélníkového tělesného rámce. Hlava delší, široká. Oči středně velké, tmavé, okrouhlé. Uši středně velké, zavěšené, přiléhající k lícím, zaoblené. Krk silný, poměrně dlouhý, svalnatý. Tělo se středně dlouhým rovným hřbetem a klenutým hrudníkem. Končetiny krátké, ale silné a mohutné. Ocas se buď kupíruje (tam, kde to je povoleno), nebo ponechává v přirozeném stavu. Pak je středně dlouhý, silný u kořene a zužující se ke špičce ocasu. Ideálně je nesen vztyčený, ale ne přehnaně nad hřbetem a bez zatočení. Srst dlouhá, tvrdá, drátovitá. Zbarvení čistě bílé nebo bílé se žlutými, hnědými, modrými nebo jezevčími odznaky na hlavě a uších. 

Charakteristika: Aktivní, čilý a pohyblivý pes. Vyrovnaný, sebevědomý a samostatný. Není to rváč a nesmí být agresivní, dokáže se však udatně bránit. Bývá nazýván "klaunem mezi teriéry". 

Zvláštní nároky: Vyžaduje důslednou, ale citlivou výchovu bez použití jakéhokoliv násilí. Srst je nutno 3x až 4x do roka upravit stříháním a škubáním. Vzhledem k bílé barvě je občas nutné koupání. 

Užití: Dříve lovecký, dnes už téměř výhradně společenský pes, hodící se do města i na vesnici. 

Výskyt: Patří k vzácněji chovaným teriérům. Nepravidelně odchováván je i u nás. 

Možná záměna: Se skotským či českým teriérem, od nichž se zásadně odlišuje bílou barvou. Rovněž bílý vesthajlendský teriér má zase vztyčené uši a zcela odlišnou, do kulata ostříhanou obličejovou partii. 

pes: cca 9 kg, do 31 cm
fena: cca 8,2 kg, do 31 cm 

Autor:  Martin Smrček, Lea Smrčková
 

Nové články v rubrice

 • Vesthajlendský teriér / West highland white teriér / vestík

  Má společné předky s ostatními skotskými nízkonohými teriéry, i on byl v minulosti užíván k lovu tzv. škodné sídlící v norách. Od ostatních se však už v 17. století začal oddělovat nápadnou bílou barvou, která i při...

   
 • Velšteriér

  Staré a relativně původní plemeno. Bezprostředně navazuje na hrubosrstého staroanglického black and tan teriéra, užívaného na tzv. škodnou (lišky, kuny, ale i jezevce, vydry). V 19. století byl zušlechťován prostřednictvím...

   
 • Stafordširský bulteriér

  : Jeho prapředkové vznikali v Anglii v polovině 19. století křížením silných, ale pomalejších molossoidních psů a rychlých, obratných teriérů za účelem využití při psích zápasech. Jsou společní pro všechny "bull - ant...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas