Velšteriér

Velšteriér - Foto: Martin Smrček

VelšteriérFoto: Martin Smrček

Staré a relativně původní plemeno. Bezprostředně navazuje na hrubosrstého staroanglického black and tan teriéra, užívaného na tzv. škodnou (lišky, kuny, ale i jezevce, vydry). V 19. století byl zušlechťován prostřednictvím dalších plemen.

Popis: Malý hrubosrstý teriér kompaktní tělesné stavby a harmonických proporcí. Hlava plochá, přiměřeně široká, se silnými hlubšími čelistmi a nevýrazným stopem. Oči malé, tmavé, temperamentní. Uši malé, ve tvaru písmene V, vysoko nasazené, klopené dopředu. Krk přiměřeně dlouhý, lehce klenutý. Tělo kompaktní, s krátkým hřbetem, hlubokým hrudníkem a silnými bedry. Končetiny rovné, svalnaté, silných kostí. Ocas vysoko nasazený, vesele nesený, kde je to povolené kupírovaný. Nekupírovaný nesený vztyčený, ale nikdy zatočený nad hřbet, celkově v harmonické rovnováze s tělem psa. Srst hrubá, tvrdá, hustá, přiléhající. Zbarvení: sytá černo-tříslová (black and tan), též černošedá s pálením. 

Charakteristka: Živý, energický a pohyblivý pes. Stále dobře naložený, hravý do vysokého věku. Neohrožený, ostrý a v případě potřeby urputný bojovník, přesto však poměrně snadno ovladatelný a dobře cvičitelný. 

Zvláštní nároky: Potřebuje hodně pohybu a důsledné vedení. Hodí se pro myslivce nebo sportovně založené lidi. Srst je nutno několikrát do roka upravovat trimováním, jež je lépe svěřit odborníkovi. 

Užití: Původně pes na lišky, jezevce i drobnou tzv. škodnou zvěř. U nás převládá jeho lovecké využití, dokáže však být také zábavným společníkem. 

Výskyt: Běžné a trvalé plemeno, u nás však bylo dříve mnohem oblíbenější než dnes, kdy se s ním setkáváme spíše ojediněle, a to většinou u aktivních myslivců. 

Možná záměna: S lakeland teriérem, který je vzácnější, o něco menší a ve variantě black and tan má méně syté barvy. 

pes i fena: 9 - 9,5 kg, do 39 cm 

Autor:  Martin Smrček, Lea Smrčková
 

Nové články v rubrice

 • Vesthajlendský teriér / West highland white teriér / vestík

  Má společné předky s ostatními skotskými nízkonohými teriéry, i on byl v minulosti užíván k lovu tzv. škodné sídlící v norách. Od ostatních se však už v 17. století začal oddělovat nápadnou bílou barvou, která i při...

   
 • Stafordširský bulteriér

  : Jeho prapředkové vznikali v Anglii v polovině 19. století křížením silných, ale pomalejších molossoidních psů a rychlých, obratných teriérů za účelem využití při psích zápasech. Jsou společní pro všechny "bull - ant...

   
 • Irský soft coated wheaten teriér / Irský teriér s pšeničnou srstí

  Úzce spřízněný s ostatními irskými teriéry (irský, kerry blue, glen of imaal), od nichž se definitivně oddělil až ve 30. letech 20. století svou měkkou srstí plavé barvy. Psi "s měkkou srstí" však jsou zmiňováni už...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas