Čau-čau krátkosrstý / Chow chow

Čau-čau krátkosrstý / Chow chow - Foto: Martin Smrček

Čau-čau krátkosrstý / Chow chowFoto: Martin Smrček

Velmi staré plemeno, jehož počátky sahají, jak o tom svědčí nálezy starých hliněných figurek, do doby před naším letopočtem. S největší pravděpodobností pochází z Číny, z oblasti Mandžuska. Do Evropy se dostal v roce 1887 a brzy se z něj stal módní pes. Již v roce 1895 byl v Anglii založen klub chovatelů tohoto plemene.

Popis: Středně velký, kompaktní pes lvího vzhledu, s typickým podmračeným výrazem. Hlava plochá, široká, bez výrazného stopu. Modročerný jazyk. Uši malé, silné, mírně nakloněné dopředu. Menší oči mandlového tvaru. Krk silný, hrudník široký hluboký a široký. Krátký, rovný a silný hřbet. Končetiny rovné a svalnaté, hlezna jen velmi málo zaúhlená. Typický krátký chůdovitý pohyb. Ocas vysoko nasazený, nesený přes hřbet. Srst se vyznačuje bohatou, hustou, na omak "plyšovou" srstí. Zbarvení černé, červené, modré, béžové, krémové nebo bílé. 

Charakteristika: Velice svérázná, "orientální" povaha. Samotářského založení, introvert, nedůvěřivý k cizím lidem. I v rodině si většinou sám vybere jednoho člověka, na kterém visí a jemuž je zcela oddán. Navzdory vzhledu plyšového medvídka to není žádný mazlíček pro děti, ale hrdý, důstojný, uzavřený pes. 

Užití: Kdysi všestranně použitelný pes (k lovu, k tahu), již déle než jedno století však je chován pouze jako originální společník. Dobře hlídá. 

Výskyt: Dlouhosrstá varianta patří u nás i ve světě k tradičním, relativně běžně chovaným, i když ne masově rozšířeným plemenům. Krátkosrstý čau je nesmírně vzácný a stojí na pokraji vyhynutí. 

Zvláštní nároky: Atraktivní srst je dosti náročná na údržbu. Plemeno je náchylné k přehřátí. V horku se proto nesmí zatěžovat. Velmi špatně snáší změnu majitele. 

Možná záměna: S eurasierem, který je na první pohled lehčí, má méně bohatou srst, je vyšší. 

pes: cca 20 - 30 kg 48 - 56 cm
fena: cca 20 - 30 kg 48 - 51 cm 

Autor:  Martin Smrček, Lea Smrčková
 

Nové články v rubrice

 • Západosibiřská lajka

  Pochází z rozsáhlého pásma lesů Západní Sibiře a Uralu a z povodí řeky Ob, kde byla chována kočovnými kmeny Chantů a Mansů. Pro všechny lajky byl charakteristický způsob lovu: samostatně a značně vzdáleny od člověka...

   
 • Vlčí špic

  Špicové patří k nejstarším formám domácího psa, podobní psi existovali již několik set let před naším letopočtem, jak o tom svědčí četná vyobrazení z antických dob. Jsou na nich psi s typickými znaky špice: špičatým...

   
 • Västgötlandský špic / Švédský vallhund / Västgötaspets

  Pochází z rovinaté oblasti středního a jižního Švédska, na tamních rozsáhlých pastvinách působil jako ovčácký pes. Je považován za jedno z původních švédských plemen, ačkoliv není zcela jasné, zda nemá britské kořeny...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas