Norský losí pes šedý / Norsk elkhund

Norský losí pes šedý / Norsk elkhund - Foto: Martin Smrček

Norský losí pes šedý / Norsk elkhundFoto: Martin Smrček

Starobylý původ. Jak dokládají archeologické nálezy, podobní špicovití psi žili v severní Evropě již několik tisíc let před naším letopočtem. Byli univerzálně použitelní (lov i pasení losů, hlídání) a až do 19. století nebyli přesně definováni a rozděleni do jednotlivých plemen. Moderní chov začíná od 70. let minulého století.

Popis: Středně velký kompaktní špicovitý pes kvadratické tělesné stavby. Hlava mezi ušima široká, s vyznačeným stopem a středně dlouhou, postupně se zužující čenichovou partií. Oči tmavě hnědé. Uši vysoko nasazené, vztyčené, zašpičatělé, pohyblivé. Krk středně dlouhý, svalnatý. Končetiny pevné, rovné a silné, s kompaktními oválnými tlapami. Tělo krátké, dobrých proporcí, s širokým rovným hřbetem, hlubokým hrudníkem a mírně vtaženým břichem. Ocas vysoko nasazený, zatočený přes hřbet. Srst hustá, středně dlouhá, odolná vůči chladu i vlhku, delší kolem krku a na hrudi. Zbarvení: různé odstíny šedé. Barva je tvořena černými konečky chlupů krycí srsti. 

Charakteristika: Sebevědomý, energický a trochu nezávislý pes. Vyniká otužilostí, snadno se vyrovnává s výkyvy počasí. Na rozdíl od evropských špicovitých psů má silněji vyvinuté lovecké instinkty. 

Zvláštní nároky: Vyžaduje důslednou výchovu a hodně pohybu, pokud možno v přírodním terénu. Hodí se spíše na vesnici než do měst. 

Užití: Kdysi všestranný lovecký pes, určený mj. i pro lov losů. Dnes však mimo Skandinávii chován často jako společník sportovně založených lidí a dobrý hlídač. 

Výskyt: I když je ze skandinávských špiců mimo svou vlast nejrozšířenější, v Evropě patří k méně běžným plemenům. Častější je ve Velké Británii a v USA. Odchován už byl i u nás, setkáváme se s ním na výstavách. 

Možná záměna: S dalšími, ještě vzácnějšími skandinávskými špici (švédský jamthudnd, norský buhund), kteří se mimo svou domovinu prakticky nevyskytují. Elkhund je z nich nejkompaktnější a nejzavalitější. 

pes: cca 20 kg, 52 cm
fena: cca 20 kg, 47 cm 

Autor:  Martin Smrček, Lea Smrčková
 

Nové články v rubrice

 • Západosibiřská lajka

  Pochází z rozsáhlého pásma lesů Západní Sibiře a Uralu a z povodí řeky Ob, kde byla chována kočovnými kmeny Chantů a Mansů. Pro všechny lajky byl charakteristický způsob lovu: samostatně a značně vzdáleny od člověka...

   
 • Vlčí špic

  Špicové patří k nejstarším formám domácího psa, podobní psi existovali již několik set let před naším letopočtem, jak o tom svědčí četná vyobrazení z antických dob. Jsou na nich psi s typickými znaky špice: špičatým...

   
 • Västgötlandský špic / Švédský vallhund / Västgötaspets

  Pochází z rovinaté oblasti středního a jižního Švédska, na tamních rozsáhlých pastvinách působil jako ovčácký pes. Je považován za jedno z původních švédských plemen, ačkoliv není zcela jasné, zda nemá britské kořeny...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas