Šiba inu / Shiba

Šiba inu / Shiba - Foto: Martin Smrček

Šiba inu / ShibaFoto: Martin Smrček

Pochází z Japonska. Patří k velmi starým plemenům. Je nejmenší z řady původních japonských špiců, na jejímž opačném konci stojí akita inu. Kosterní pozůstatky jejho špicovitých prapředků, jako jsou vztyčené uši a nad hřbet stočený ocas, pocházejí z doby několik tisíciletí před naším letopočtem. Dnešní šiby ve své miniaturizované podobě jsou výsledkem křížení několika typů z horských oblastí. Standard plemene byl vydán v roce 1934 a v roce 1937 byla šiba prohlášena za "národní památku", což pomohlo k zachování a rozvoji plemene.

Popis: Malý proporcionální špicovitý pes, svalnatý a se silnou kostrou, mírně obdélníkového formátu. Na první pohled připomíná lišku. Hlava v oblasti mozkovny široká s výrazným stopem, čenich se postupně zužuje. Oči malé, trojúhelníkové, mírně šikmé. Uši malé, trojúhelníkové, tmavohnědé barvy, vzpřímené a směřující mírně vpřed. Tělo silné, s rovným hřbetem, hlubokým hrudníkem a svalnatými žebry. Ocas vysoko nasazený, pevně stočený přes hřbet. Srst - krycí hrubá a rovná, podsada měkká a hustá. Srst na ocasu je maličko delší a odstávající. Barva červená, černá s pálením, sezamová, černě sezamová, červeně sezamová. Podobně jako u akity se vyžaduje tzv. "urajiro", tj. bělavá srst na lících a po stranách čenichu, pod krkem, na hrudi, na hrudi, na břiše a na vnitřní straně končetin. 

Charakteristika: Velmi živý, bystrý a pozorný pes, který je v neustálém pohybu, velmi nezávislý a samostatný. Přes svou velikost se často snaží stát se pánem rodiny. K cizím nedůvěřivý a odtažitý. 

Užití: Původně lovecký pes, ve své domovině používaný k lovu pernaté a další malé zvěře. Všude jinde chovaný jen jako společník. 

Zvláštní nároky: Přírodní plemeno, pokud si má vytvořit žádoucí úzkou vazbu na člověka, musí od raného mládí vyrůstat v těsném kontaktu s lidmi. V opačném případě se stává plachým a bojácným. Výchova k poslušnosti není jednoduchá. 

Výskyt: Její chov se u nás poměrně rychle rozvinul, takže dnes už nepatří k vysloveně vzácným plemenům. 

Možná záměna: S ostatními japonskými špici, z nichž je však jasně nejmenší. 

pes: 40 cm
fena: 37 cm 

Autor:  Martin Smrček, Lea Smrčková
 

Nové články v rubrice

 • Západosibiřská lajka

  Pochází z rozsáhlého pásma lesů Západní Sibiře a Uralu a z povodí řeky Ob, kde byla chována kočovnými kmeny Chantů a Mansů. Pro všechny lajky byl charakteristický způsob lovu: samostatně a značně vzdáleny od člověka...

   
 • Vlčí špic

  Špicové patří k nejstarším formám domácího psa, podobní psi existovali již několik set let před naším letopočtem, jak o tom svědčí četná vyobrazení z antických dob. Jsou na nich psi s typickými znaky špice: špičatým...

   
 • Västgötlandský špic / Švédský vallhund / Västgötaspets

  Pochází z rovinaté oblasti středního a jižního Švédska, na tamních rozsáhlých pastvinách působil jako ovčácký pes. Je považován za jedno z původních švédských plemen, ačkoliv není zcela jasné, zda nemá britské kořeny...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas