Vlčí špic

Vlčí špic - Foto: Martin Smrček

Vlčí špicFoto: Martin Smrček

Špicové patří k nejstarším formám domácího psa, podobní psi existovali již několik set let před naším letopočtem, jak o tom svědčí četná vyobrazení z antických dob. Jsou na nich psi s typickými znaky špice: špičatým čenichem, nad hřbet zatočeným ocasem, se vzpřímenýma ušima. Někteří autoři dokonce tvrdí, že už kosterní nálezy psa bažinného z paleolitu vykazují typické znaky špicovitých psů. V Německu a vůbec na území střední Evropy špicové podobní dnešním žili již ve středověku, nicméně s registrovaným chovem se začalo tak jako u většiny ostatních plemen až koncem 19. století.

Popis: Pes s nápadně bohatou odstávající srstí. Hlava středně velká, klínovitého, "liščího" tvaru. Malé, špičaté, vysoko nasazené uši blízko u sebe. Oči středně velké, mírně zešikmené. Tělo co možná nejkratší, čtvercové, s širokou zádí a klenutým hrudníkem. Končetiny středně dlouhé, rovné, s malými tlapkami. Ocas vysoko nasazený, nesený zatočený přes hřbet. Srst dlouhá, rovná, odstávající krycí srst, krátká a měkká podsada. Celé tělo kromě hlavy, uší, přední strany končetin a tlap je pokryto dlouhou a bohatou srstí. Kolem krku bohatý límec. Srst na ocase je rovněž nápadně dlouhá. Zbarvení: vlčí špic má barvu vlkošedou. 

Charakteristika: Velmi živý a pozorný pes s vrozenou nedůvěřivostí vůči cizím. Neujde mu sebemenší šramot, který ihned ohlašuje štěkotem. Velmi vázaný na majitele. Nemá tulácké sklony ani příliš vyvinutý lovecký pud. To vše z něj činí jednoho z nejlepších hlídačů. Kromě toho je energický a inteligentní, snadno se vychovává a cvičí. Odolný, robustní, dlouhověký. 

Využití: Po dlouhá staletí byl využíván především jako hlídač a průvodce člověka. Zároveň také byl a je dobrým společníkem do jakéhokoli prostředí. 

Výskyt: Dnes se s ním setkáváme častěji než s velkými špici, i když vysloveně běžný není. 

Zvláštní nároky: Při držení v bytě je nutno důsledně tlumit sklon ke štěkavosti. Bohatá srst vyžaduje pravidelnou údržbu, zvláště v období línání, jinak cca jednou týdně. 

Možná záměna: Vlčí špic se podobá eurasierovi vlkošedé barvy, který však má méně srsti a je vyšší. 

pes i fena: 49 cm +/- 6 cm 

Autor:  Martin Smrček, Lea Smrčková
 

Nové články v rubrice

 • Západosibiřská lajka

  Pochází z rozsáhlého pásma lesů Západní Sibiře a Uralu a z povodí řeky Ob, kde byla chována kočovnými kmeny Chantů a Mansů. Pro všechny lajky byl charakteristický způsob lovu: samostatně a značně vzdáleny od člověka...

   
 • Västgötlandský špic / Švédský vallhund / Västgötaspets

  Pochází z rovinaté oblasti středního a jižního Švédska, na tamních rozsáhlých pastvinách působil jako ovčácký pes. Je považován za jedno z původních švédských plemen, ačkoliv není zcela jasné, zda nemá britské kořeny...

   
 • Thajský ridžbek / thajský ridgeback

  Vzhledem ke značné izolovanosti východního Thajska, odkud thajský ridžbek pochází, o jeho existenci svět dlouho nevěděl. A to přesto, že se má jednat o staré plemeno, o němž lze nalézt zmínky téměř 4 století dozadu....

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas