Malý vendéský hrubosrstý baset / Petit Basset Griffon Vendéen

Malý vendéský hrubosrstý baset / Petit Basset Griffon Vendéen - Foto: Martin Smrček

Malý vendéský hrubosrstý baset / Petit Basset Griffon VendéenFoto: Martin Smrček

Původem patří k nejstarším formám evropských honičů, je keltského původu. Nízkonozí baseti byli poprvé cíleně chovatelsky podchyceni v 90. letech minulého století hrabětem Christianem d´Elve z kraje Vendée na západě Francie. Do dvou velikostních rázů se rozdělili až ve 20. století.

Popis: Menší hrubosrstý pes obdélníkového tělesného rámce. Hlava úměrné velikosti, s protáhlým čenichem a velkým vousem. Oči velké, inteligentní, s nápadným obočím, které však nezakrývá oči. Uši zavěšené, dlouhé (dosahující ke špičce nosu), úzké, jemné a dlouze osrstěné, nasazené pod linii očí. Tělo s delším, širokým, rovným nebo mírně klenutým hřbetem a nepříliš širokým, spíše hlubším hrudníkem. Končetiny silné, svalnaté, s velkými tlapami, u malého výrazně zkrácené. Ocas nepříliš dlouhý, vysoko nasazený, u kořene silný a postupně se zužující, šavlovitě nesený. Srst drsná, hustá, ne příliš dlouhá, nesmí být hedvábná ani vlněná. Zbarvení černé s bílým stříkáním (černý bělouš); černé s pálením; černé s pískovými znaky; plavé s bílým stříkáním (oranžový bělouš); plavé s černým sedlem a bílým stříkáním (trikolor); plavé s uhlováním (černé konce chlupů); pískové s uhlováním a bílým stříkáním; pískové s uhlováním. 

Charakteristika: Robustní, otužilý a nenáročný pes. Velmi milý, přátelský a pozorný. I když je sebevědomý a nezávislý, přece jen je méně tvrdohlavý než anglický baset. Pánovi a jeho rodině mimořádně oddaný. 

Zvláštní nároky: V důsledku velmi výrazné lovecké náruživosti a touhy sledovat stopu lze předpokládat problémy s přivoláním. Ozývá se velmi hlubokým zvučným hlasem, což může při držení v bytě působit problémy. Srst se zlehka trimuje. 

Užití: Lovecký pes, užívaný převážně k lovu králíků (malý) či zajíců a divočáků (velký). Dnes častěji držen jen jako společník. 

Výskyt: Nejběžnější z francouzských basetů, chovaný, i když ne hojně, po celé Evropě i v USA. Oba typy vendéských basetů jsou chovány v malém počtu i u nás. 

Možná záměna: Malý s velmi vzácnou hrubosrstou varietou švýcarského bernského nízkonohého honiče, který je o něco menší a subtilnější. 

malý: 14-18 kg, 34-38 cm 

Autor:  Martin Smrček, Lea Smrčková
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas