Švýcarský nízkonohý honič

Švýcarský nízkonohý honič hladkosrstý - Foto: Martin Smrček

Švýcarský nízkonohý honič hladkosrstýFoto: Martin Smrček

V zásadě shodný se švýcarským honičem. Teprve na přelomu 20. století, kdy byl ve Švýcarsku zaveden systém lovu v jednotlivých revírech, pro který byli klasičtí honiči příliš velcí, došlo k vytvoření krátkonohé, a tudíž pomalejší variety. Specializovaný klub byl pro ně založen roku 1905.

Popis: Podobný typ honiče jako švýcarský honič, od něhož se odlišuje menší velikostí a výrazně obdélníkovým tělesným rámcem. Středně dlouhý, silné tělesné stavby. Hlava středních dimenzí je suchá a ušlechtilá, s pozorným výrazem. Dlouhé zavěšené uši, které se vývrtkovitě stáčejí a jsou nízko nasazené. Hrudní koš středně široký, avšak dost hluboký a prostorný, aby zajišťovat dostatek prostoru pro srdce a plíce. Končetiny suché a silné. Ocas v klidu svěšený, se v akci mírně pozvedá. Srst většinou hladká srst: krátká, hladká, přiléhavá, jemnější na hlavě a na uších U bernského nízkonohého honiče existuje také varianta, která má srst drsnou. Srst ohebná, přiléhavá; málo podsady; vous je slabě vyvinut. Zbarvení - čtyři barevné variety se shodují se švýcarským honičem.
Malý bernský honič
Malý jurský honič
Malý lucernský honič
Malý švycký honič 

Charakteristika: Bystří, živí a mrštní psi. Vytrvalí lovci s krásným, zvučným hlasem a vynikajícím nosem. Vždy mírní, přátelští a neagresivní. 

Zvláštní nároky: Mají velmi silně vyvinutý honicí instinkt, s přivoláním v přírodě bývají problémy. 

Užití: Určeni především pro lov drobnější zvěře. Hledá a štve s plným nasazením, loví samostatně a hlasitě a osvědčuje se také při dohledávce na pobarvené stopě. 

Výskyt: Vzhledem k tomu, že nejsou tak atraktivní jako standardní švýcarští honiči, nikdy se příliš nerozšířili a chovají se prakticky jen ve Švýcarsku. 

Možná záměna: Většina podobných psů-honičů je výrazně větší. Drsnosrsté varietě bernského nízkonohého honiče se podobá běžnější malý hrubosrstý vendéeský baset, který však má delší a mohutnější postavu a je více osrstěný, včetně mohutného kníru. 

pes: cca 8 - 15 kg, 35 - 43 cm
fena: cca 8 - 15 kg, 33 - 40 cm 

Autor:  Martin Smrček, Lea Smrčková
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas