Anglický setr

Anglický setr - Foto: Martin Smrček

Anglický setrFoto: Martin Smrček

Setři patří k nejmladším loveckým psům, vznikli až po rozšíření střelných zbraní, čemuž odpovídá typický způsob jejich práce: na zvěř upozorňovali podobně jako ohaři zvláště strnulým postojem, tzv. vystavováním, často při něm přisedajíce. Rozhodující podíl na vzniku anglického setra má anglický chovatel E. Lawerack, jenž již od roku 1825 choval setry nejen na výkon, ale i na exteriér. Proto se anglickým setrům dříve říkalo Lawerackovi setři.

Popis: Spíše větší, nápadně elegantní a ušlechtilý pes. Hlava dlouhá, s výrazným stopem a hranatou čenichovou partií. Oči měkkého, ale živého výrazu. Uši středně dlouhé, nízko nasazené, přiléhající k lícím, porostlé dlouhou hedvábnou srstí. Krk delší, svalnatý a elegantní. Tělo silné, ale ne těžké, s krátkým a rovným hřbetem, širokým a hlubokým hrudníkem. Končetiny rovné, svalnaté, silných kostí, na zadní straně s "praporci". Ocas nasazený v úrovni hřbetu, středně dlouhý, nezatočený, s hedvábnou "vlajkou". Srst dlouhá a hedvábná. Zbarvení: černo-bílé (blue belton), oranžovo-bílé (orange belton), žluto-bílé (lemon belton) nebo trikolorní. Barvy netvoří po těle velké skvrny, preferováno je drobné stříkání. 

Charakteristika: Milý a přátelský pes, doma poměrně klidný, venku však neobyčejně temperamentní a vytrvalý. Má vynikající lovecké schopnosti: dobře vystavuje, spolehlivě pracuje s vysokým nosem, ochotně aportuje. Dobře ovladatelný a cvičitelný. 

Zvláštní nároky: Potřebuje mimořádně mnoho volného pohybu a odmalička důsledný výcvik v poslušnosti, aby bylo možno ho pouštět na volno. Také srst vyžaduje pravidelnou údržbu, zvláště po návratu z terénu. 

Užití: Všestranný lovecký pes s typickým prostorným hledáním a vystavováním. Příjemný společník pro sportovně založené lidi. 

Výskyt: Oblíbené, i když nikoliv široce rozšířené plemeno. 

Možná záměna: Podobá se ostatním setrům, ale liší se od nich typickými světlými barvami s tečkováním. 

pes: 25 - 30 kg, 65 - 68 cm
fena: 25 - 30 kg, 61 - 65 cm 

Autor:  Martin Smrček, Lea Smrčková
 

Nové články v rubrice

 • Výmarský ohař krátkosrstý

  Nejasný původ. Jedna z verzí má za to, že předky výmarského ohaře dovezl z Francie velkovévoda Karel August z Výmaru. V každém případě byli podobní psi chováni na výmarském dvoře minimálně od konce 18. století. Zhruba...

   
 • Výmarský ohař dlouhosrstý

  Nejasný původ. Jedna z verzí má za to, že předky výmarského ohaře dovezl z Francie velkovévoda Karel August z Výmaru. V každém případě byli podobní psi chováni na výmarském dvoře minimálně od konce 18. století. Zhruba...

   
 • Fríský ohař/ Stabyhoun / Stabijhoun

  Pochází z lesnatých oblastí nizozemské provincie Severovýchodní Frísko. Jeho předchůdci byli všestranní psi: zároveň lovečtí i selští. První doklady o podobných psech se dochovaly už z počátku 17. století, zvláště na...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas