Malý münsterlandský ohař

Malý münsterlandský ohař - Foto: Martin Smrček

Malý münsterlandský ohařFoto: Martin Smrček

Navazuje na staré ptačí psy a tvoří přechod mezi klasickými ohaři a španěly. Svým původem je vlastně jen barevnou varietou německého dlouhosrstého ohaře, od něhož se oddělil po roce 1908, kdy byli černobíle zbarvení psi tohoto plemene vyloučeni z chovu. Posléze došlo k rozdělení na dva velikostní rázy, dnes považované za samostatná plemena.

Popis: Středně velký elegantní lovecký pes vyvážených proporcí. Hlava ušlechtilá, suchá, mírně klenutá, se silným a dlouhým čenichem. Oči tmavohnědé, případně oříškové. Uši široké, vysoko nasazené, s dlouhou, roztřepenou srstí. Krk středně dlouhý, svalnatý, mírně klenutý. Tělo s hlubokým, prostorným, ne však sudovitým hrudníkem a středně dlouhým, pevným hřbetem. Končetiny hrudní rovné s praporci, pánevní s "kalhotkami". Ocas středně dlouhý, s dlouhou vlajkou, nesený rovně, na konci může být mírně zahnutý. Srst: dlouhá, hustá, hladká až mírně zvlněná, nepropouštějící vodu. Zbarvení hnědé a bílé, bělouš s rozsáhlými hnědými plotnami nebo pláštěm, stříkaný. 

Charakteristika: Pohyblivý, živý, ale nikoliv nervózní lovecký pes. Snadno cvičitelný, přizpůsobivý, vlídný k dětem, veselý a přátelský. Navazuje velmi těsný vztah se svým majitelem. 

Zvláštní nároky: Vyžaduje hodně pohybu a vhodný je nejlépe lovecký výcvik. 

Užití: Univerzální lovecký pes, dobrý stopař i aportér, avšak s menším sklonem k vystavování. Může se stát i dobrým společenským psem ve sportovní rodině. 

Výskyt: Oblíbený jak mezi myslivci, tak občas i jako pes společenský. 

Možná záměna: S německým dlouhosrstým ohařem, od něhož se odlišuje menší velikostí. Rovněž se mu podobá bretaňský ohař, který je menší, kompaktnější a celkově méně elegantní. 

pes: cca 15 kg, 54 cm
fena: cca 15 kg, 52 cm 

Autor:  Martin Smrček, Lea Smrčková
 

Nové články v rubrice

 • Výmarský ohař krátkosrstý

  Nejasný původ. Jedna z verzí má za to, že předky výmarského ohaře dovezl z Francie velkovévoda Karel August z Výmaru. V každém případě byli podobní psi chováni na výmarském dvoře minimálně od konce 18. století. Zhruba...

   
 • Výmarský ohař dlouhosrstý

  Nejasný původ. Jedna z verzí má za to, že předky výmarského ohaře dovezl z Francie velkovévoda Karel August z Výmaru. V každém případě byli podobní psi chováni na výmarském dvoře minimálně od konce 18. století. Zhruba...

   
 • Fríský ohař/ Stabyhoun / Stabijhoun

  Pochází z lesnatých oblastí nizozemské provincie Severovýchodní Frísko. Jeho předchůdci byli všestranní psi: zároveň lovečtí i selští. První doklady o podobných psech se dochovaly už z počátku 17. století, zvláště na...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas