Výmarský ohař dlouhosrstý

Výmarský ohař dlouhosrstý - Foto: Martin Smrček

Výmarský ohař dlouhosrstýFoto: Martin Smrček

Nejasný původ. Jedna z verzí má za to, že předky výmarského ohaře dovezl z Francie velkovévoda Karel August z Výmaru. V každém případě byli podobní psi chováni na výmarském dvoře minimálně od konce 18. století. Zhruba od roku 1890 byl výmarský ohař chován plánovitě a veden v plemenné knize. Vedle krátkosrstého výmarského ohaře se již před přelomem století začala objevovat také dlouhosrstá varieta. K jejímu mezinárodnímu uznání došlo v roce 1935.

Popis: Větší silný šlachovitý a svalnatý ohař ojedinělé barvy. Hlava úměrná k tělu, suchá, s dlouhou a hranatou čenichovou partií a převislými pysky. Oči jantarové barvy, u štěňat jasně modré. Uši široké, dlouhé, dosahující až k ústnímu koutku, na konci zaoblené. Tělo s pevným, svalnatým, o něco delším, rovným hřbetem, mohutnou, ale nepříliš širokou hrudí, dosahující k loktům. Končetiny vysoké, nepříliš široce postavené, rovné, šlachovité. Ocas: nasazení ocasu poněkud níž pod linií hřbetu než u jiných srovnatelných plemen. Ocas silný a dobře osrstěný. V klidu volně visí; při vzbuzené pozornosti psa a při práci nesen vodorovně, nebo také výš. Srst: měkká, hladká nebo zvlněná. Zbarvení stříbrné, srnčí hněď nebo myší šeď a přechody mezi těmito barevnými tóny. 

Charakteristika: Silný a uměřeně temperamentní ohař pracovního typu, rychlý a vytrvalý. Je ostřejší než většina ostatních ohařů, ale nikoli agresivní. Vyniká inteligencí a dobře se cvičí. 

Zvláštní nároky: Potřebuje hodně pohybu a vhodné zaměstnání, nejlépe při lovu, je však schopen i služebního výcviku. Při běžné výchově a výcviku je zapotřebí mimořádné důslednosti, protože se vyznačuje značnou loveckou náruživostí. 

Užití: Všestranný lovecký pes, ostrý na škodnou a dravou zvěř; také ostražitý. Zvláště k práci po výstřelu. Spolehlivý ve vystavování a v práci ve vodě. Důrazný, ale nikdy agresivní. Výborný hlídač, v cizině užívaný i k práci v ozbrojených složkách. Stále častěji držený jen jako společník. 

Výskyt: V poslední době se u nás dostává do módy a šíří se jako společenský pes. 

Možná záměna: Vzhledem k typické stříbrné barvě vyloučena. 

pes: 30 - 40 kg, 59 - 70 cm
fena: 25 - 35 kg, 57 - 65 cm 

Autor:  Martin Smrček, Lea Smrčková
 

Nové články v rubrice

 • Výmarský ohař krátkosrstý

  Nejasný původ. Jedna z verzí má za to, že předky výmarského ohaře dovezl z Francie velkovévoda Karel August z Výmaru. V každém případě byli podobní psi chováni na výmarském dvoře minimálně od konce 18. století. Zhruba...

   
 • Fríský ohař/ Stabyhoun / Stabijhoun

  Pochází z lesnatých oblastí nizozemské provincie Severovýchodní Frísko. Jeho předchůdci byli všestranní psi: zároveň lovečtí i selští. První doklady o podobných psech se dochovaly už z počátku 17. století, zvláště na...

   
 • Slovenský hrubosrstý ohař

  Ve vrzích českých fousků i výmarských ohařů se čas od času objevovali popelavě šedí jedinci, považovaní u obou plemen za nestandardní. Slovenští chovatelé je podchytili a od počátku šedesátých let 20. století pracovali...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas