Clumber španěl

Clumber španěl - Foto: Martin Smrček

Clumber španělFoto: Martin Smrček

Údajně již od 18. století byli jeho předchůdci čistokrevně chováni vévodou z Newcastlu na zámku Clumber, kam se prý dostali z Francie. Typický těžkopádný zjev se přičítá překřížení bladhaunda, baseta a svatobernardského psa.

Popis: Středně velký, ale mimořádně silný pes s mohutnou kostrou a zadumaným výrazem. Hlava masivní, hranatá, středně dlouhá, s výrazným stopem a těžkým čenichem. Oči jasné, tmavě jantarové, poněkud zapadlé, spojivky jsou někdy viditelné, ale nemusí to být příliš (ne entropium). Uši velké, tvaru vinného listu, kryté rovnou jemnou srstí, krk silný a přiměřeně dlouhý. Tělo dlouhé, těžké, nízké, s hlubokým hrudníkem a rovným, širokým hřbetem. Končetiny silné, dobře osvalené, s velkými kulatými tlapami. Ocas nízko nasazený, nesený v rovině hřbetu. Srst hustá, hedvábná, rovná a přiléhající. Zbarvení: preferuje se bílá se žlutým citronovým odstínem nebo znaky, přípustná je i oranžová. Znaky jsou nevelké a nevýrazné. 

Charakteristika: Klidný, vyrovnaný pes, působící až flegmatickým dojmem. V projevech zdrženlivý, tichý, rezervovanější než většina španělů. 

Zvláštní nároky: Hůře snáší chov v přetopených bytech, rád pobývá venku. Potřebuje relativně méně pohybu než ostatní španělé. 

Užití: Lovecký pes, užívaný ke sledování a aportování hlavně v těžko prostupných, bažinatých terénech. Při práci je tichý a používá svůj skvělý nos. Pomalejší, ale vytrvalý. Příjemný, lidný společník. 

Výskyt: Patří ke vzácnějším plemenům. Na našich výstavách se s ním však pravidelně setkáváme. 

Možná záměna: S ostatními španěly, poznáme ho však podle těžkopádnosti a lymfatičnosti. 

pes: 36 kg, cca 45 cm
fena: 29,5 kg, cca 45 cm 

Autor:  Martin Smrček, Lea Smrčková
 

Nové články v rubrice

 • Zlatý retrívr / Golden retrívr

  Vznikl zřejmě křížením předchůdců flat coated retrívrů s dnes už neexistujícími vodními španěly, které se poprvé uskutečnilo roku 1868 díky lordu z Tweedmounthu. Pro zušlechtění typu byli možná přikříženi i setři.

   
 • Wetterhoun

  Pochází z Fríska, to znamená ze severního Holandska, a zmínky v literatuře o něm najdeme již od 16. století. I když patří do skupiny vodních psů, stejnou měrou jako rybáři byl využíván také lovci i coby pes hlídací....

   
 • Velššpringršpaněl

  Velššpringršpaněl je příbuzný špringršpaněla. Vznikl ve Walesu z místního typu slídičů. Vzhledem k uzavřenosti této oblasti vysokými horami zde byl po staletí chován v relativně čisté podobě. První zmínky o něm jsou...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas