Curly coated retrívr / Retrívr s kudrnatou srstí

Curly coated retrívr / Retrívr s kudrnatou srstí - Foto: Martin Smrček

Curly coated retrívr / Retrívr s kudrnatou srstíFoto: Martin Smrček

Bývá považován za nejpůvodnějšího ze všech retrívrů. Důkazy o jeho existenci najdeme již kolem roku 1800. Opět vznikl křížením kanadského St. John´s Dog (starý typ novofundlandského psa), tentokrát zřejmě s vodními španěly a předchůdci pudlů, později se setry.

Popis: Větší silný pes s nápadně kudrnatou srstí. Hlava dlouhá, klínovitého tvaru, s plochou lebkou, silným, dlouhým, nikoli však špičatým čenichem. Oči černé nebo tmavě hnědé. Uši menší, na úrovni očí, přiléhají k bradě. Krk středně dlouhý, suchý. Končetiny silné, rovné, svalnaté. Tělo s dobře klenutým dlouhým hrudním košem a rovným hřbetem. Ocas dosahuje k hleznu, při pohybu nesený na úrovni hřbetu. Srst tvořená malými, pevně stočenými kudrlinami, hustá a tvrdá, v obličeji hladká. Zbarvení černé nebo játrově hnědé. 

Charakteristika: Živý, neúnavný a pracovitý pes. Přátelský a sebejistý. Rychle se učí, je inteligentní a dobře ovladatelný. Je přátelský, snášenlivý a přizpůsobivý. Oproti ostatním retrívrům působí rezervovaněji. 

Zvláštní nároky: Vyžaduje hodně pohybu a odpovídající zaměstnání. Má rád vodu. 

Užití: Dobrý lovecký pes, užívaný převážně k vodním pracím. Jen zřídka držen jako společník, i když jeho povahové vlastnosti by to umožňovaly. 

Výskyt: Chován vzácně. U nás však už byl několikrát odchován. 

Možná záměna: Vzhledem ke kudrnaté srsti, která se u psa této velikosti jinak nevyskytuje, velmi nepravděpodobná. Irský vodní španěl a další vodní psi jsou výrazně menší. 

pes: cca 30 kg, 67,5 cm
fena: cca 30 kg, 62,5 cm 

Autor:  Martin Smrček, Lea Smrčková
 

Nové články v rubrice

 • Zlatý retrívr / Golden retrívr

  Vznikl zřejmě křížením předchůdců flat coated retrívrů s dnes už neexistujícími vodními španěly, které se poprvé uskutečnilo roku 1868 díky lordu z Tweedmounthu. Pro zušlechtění typu byli možná přikříženi i setři.

   
 • Wetterhoun

  Pochází z Fríska, to znamená ze severního Holandska, a zmínky v literatuře o něm najdeme již od 16. století. I když patří do skupiny vodních psů, stejnou měrou jako rybáři byl využíván také lovci i coby pes hlídací....

   
 • Velššpringršpaněl

  Velššpringršpaněl je příbuzný špringršpaněla. Vznikl ve Walesu z místního typu slídičů. Vzhledem k uzavřenosti této oblasti vysokými horami zde byl po staletí chován v relativně čisté podobě. První zmínky o něm jsou...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas