Portugalský vodní pes / Cao de Aqua Portugues

Portugalský vodní pes / Cao de Aqua Portugues - Foto: Martin Smrček

Portugalský vodní pes / Cao de Aqua PortuguesFoto: Martin Smrček

Velmi staré plemeno, zřejmě s keltskými kořeny. Pochází z oblasti Algarve v jihozápadním Portugalsku. Již v novověku přišel o práci a nevyhynul jen díky nadšení hrstky chovatelů, kterým se ho podařilo stabilizovat až ve 30. letech 20. století.

Popis: Středně velký pes s typickým střihem, kdy je ostříhaná zadní část těla. Hlava hlubší a proporční, s lebkou, která je delší než čenich, dobře klenutá, s vyznačeným týlním hrbolem i stopem. Čenich dlouhý a postupně se zužující. Oči středně velké, kulaté, hnědé až černé. Uši zavěšené, srdcovitého tvaru, přiléhající, bohatě osrstěné. Kratší klenutý krk bez laloku. Tělo s krátkým hřbetem, širokým a hlubokým hrudníkem a mírně spadající zádí. Končetiny dlouhé a silné, tlapky mají mezi prsty kůži. Ocas prodlužuje linii hřbetu, dlouhý, při vzrušení se stáčí do oblouku. Psu pomáhá při plavání. Srst dvojího typu: zvlněná delší, nebo krátká kudrnatá. Na hlavě tvoří čupřinu Zbarvení: černé, bílé, kaštanově hnědé, černo-bílé, kaštanově bílé. 

Charakteristika: Velice svérázné, energické plemeno, které se výborně potápí a plave. Mimořádně inteligentní, snadno cvičitelné a ochotné ke spolupráci. Hravé a pracovité. 

Zvláštní nároky: Srst se několikrát do roka upravuje stříháním buď do střihu podobného lvímu, nebo se přistřihuje podle obrysů těla (střih preferovaný v USA). Plemeno ocení možnost pravidelného venkovního koupání a veškeré pohybové aktivity. Potřebuje hodně pohybu a zaměstnání. 

Užití: Dříve rybářský pes, výborný plavec, který pomáhal přitahovat sítě, chytat z nich vyklouzlé ryby a přenášet zprávy z lodě na pevninu a zpět. Dnes společník nadaný na kynologické sporty. 

Výskyt: Vzácné plemeno. Dovezen už byl i k nám, ojediněle došlo i k odchovům. 

Možná záměna: S běžnějším irským vodním španělem, který je větší, kudrnatější a nestříhá se. 

pes: 16-25 kg, 50-57 cm (ideálně 54 cm)
fena: 16-22 kg, 43-52 cm (ideálně 46 cm) 

Autor:  Martin Smrček, Lea Smrčková
 

Nové články v rubrice

 • Zlatý retrívr / Golden retrívr

  Vznikl zřejmě křížením předchůdců flat coated retrívrů s dnes už neexistujícími vodními španěly, které se poprvé uskutečnilo roku 1868 díky lordu z Tweedmounthu. Pro zušlechtění typu byli možná přikříženi i setři.

   
 • Wetterhoun

  Pochází z Fríska, to znamená ze severního Holandska, a zmínky v literatuře o něm najdeme již od 16. století. I když patří do skupiny vodních psů, stejnou měrou jako rybáři byl využíván také lovci i coby pes hlídací....

   
 • Velššpringršpaněl

  Velššpringršpaněl je příbuzný špringršpaněla. Vznikl ve Walesu z místního typu slídičů. Vzhledem k uzavřenosti této oblasti vysokými horami zde byl po staletí chován v relativně čisté podobě. První zmínky o něm jsou...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas