Zlatý retrívr / Golden retrívr

Zlatý retrívr / Golden retrívr - Foto: Martin Smrček

Zlatý retrívr / Golden retrívrFoto: Martin Smrček

Vznikl zřejmě křížením předchůdců flat coated retrívrů s dnes už neexistujícími vodními španěly, které se poprvé uskutečnilo roku 1868 díky lordu z Tweedmounthu. Pro zušlechtění typu byli možná přikříženi i setři.

Popis: Středně velký, statný, harmonicky stavěný pes s laskavým výrazem. Hlava vyvážená, dobře modelovaná bez hrubých rysů, se širokou lebkou a stejně dlouhým, silným, širokým a hlubokým čenichem. Výrazný stop. Oči tmavě hnědé. Uši středně velké, zavěšené ve výšce očí. Krk dostatečně dlouhý, svalnatý a suchý. Končetiny rovné, silné a svalnaté. Tělo s prostorným hrudníkem, dobře klenutými žebry a krátkou bederní partií. Ocas v linii hřbetu, dosahuje k hleznům, s "vlajkou". Srst delší hladká nebo zvlněná, hustá a odpuzující vodu. Zbarvení: všechny odstíny zlaté nebo krémové, ne červené ani mahagonové. 

Charakteristika: Mimořádně přátelský, milý a důvěřivý pes beze stopy agresivity, vlídný ke všem lidem, považovaný za jedno z nejlepších plemen "k dětem". Přiměřeně temperamentní, inteligentní a snadno ovladatelný. Submisivní, ochotně se učí. 

Zvláštní nároky: Potřebuje hodně pohybu a pravidelnou, i když nijak zvlášť intenzivní péči o srst. Nehlídá a nelze od něj očekávat ani obranářské zásahy. 

Užití: Lovecký pes, původně především aportér, ale všestrannějšího použití. Mnohem častěji však chovaný jen jako pes rodinný. Dobře vykonává práci vodícího, asistenčního i canisterapeautického psa. 

Výskyt: Široce rozšířený na celém světě včetně USA. I u nás dnes patří k nejrozšířenějším plemenům. 

Možná záměna: S hovawartem ve zlaté barvě. Zlatý retrívr je menší, má kratší a silnější končetiny a dobráčtější výraz. 

pes: cca 30 kg, 56 - 61 cm
fena: cca 30 kg, 51 - 56 cm 

Autor:  Martin Smrček, Lea Smrčková
 

Nové články v rubrice

 • Wetterhoun

  Pochází z Fríska, to znamená ze severního Holandska, a zmínky v literatuře o něm najdeme již od 16. století. I když patří do skupiny vodních psů, stejnou měrou jako rybáři byl využíván také lovci i coby pes hlídací....

   
 • Velššpringršpaněl

  Velššpringršpaněl je příbuzný špringršpaněla. Vznikl ve Walesu z místního typu slídičů. Vzhledem k uzavřenosti této oblasti vysokými horami zde byl po staletí chován v relativně čisté podobě. První zmínky o něm jsou...

   
 • Sussexšpaněl

  I když přesný původ plemene je obestřen tajemstvím, zdá se, že mezi jeho předky patřili kromě španělů také honiči. Svědčí o tom mj. i fakt, že je na stopě hlasitý jako oni, což pro španěly není typické. Mezi anglickými...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas