Boloňský psík

Boloňský psík - Foto: Martin Smrček

Boloňský psíkFoto: Martin Smrček

Jako všichni bišonci pochází ze Středomoří a dlouhá staletí byl oblíbencem nejvyšších společenských vrstev. Je blízkým příbuzným kadeřavého bišonka, s nímž v minulosti prakticky splýval, a i dnes jsou rozdíly mezi oběma plemeny jen malé. Jak už jeho jméno prozrazuje, vyhranil se v severní Itálii, oficiálně uznán byl až v roce 1934.

Popis: Malý kompaktní bílý psík s dlouhou nadýchanou chomáčkovitou srstí. Hlava středně dlouhá (její délka tvoří třetinu výšky), s lebkou mírně vejčitého tvaru a mozkovnou o něco delší, než je čenichová partie. Oči otevřené, kulaté, větší, směřující kupředu. Uši vysoko nasazené, dlouhé, zavěšené, ale u kořene mírně zvednuté. Krk úměrný k tělu, bez laloku. Tělo kvadratické, prostorný hrudník dosahující až k loktům, rovný hřbet, břicho mírně vtažené. Končetiny rovné a rovnoběžné. Ocas nasazený v prodloužení hřbetní linie, při pozornosti se stáčí přes hřbet. Srst: dlouhá, jemná, chomáčkovitá, nepřiléhající, vzdušná. Zbarvení čistě bílé. 

Charakteristika: Veselý, milý společník, který se dokáže bez problémů přizpůsobit každému prostředí i situaci. Není ani příliš živý, ani pomalý. Pánovi je bezmezně oddán, k cizím bývá mírně nedůvěřivý. 

Zvláštní nároky: Srst vyžaduje pravidelnou péči, u některých jedinců s hustou podsadou je nutné každodenní kartáčování. Občas se musí vykoupat. Hodí se výhradně do bytu. 

Užití: Společenský pes pro všechny generace. 

Výskyt: V poslední době se zvolna šíří, i když nedosahuje popularity kadeřavého bišonka. U nás je pravidelně odchováván. 

Možná záměna: Od ostatních bišonků se liší chomáčkovitou srstí, která odstává a netvoří prameny. 

pes: 4 kg, 27 - 30 cm
fena: 2,5 kg, 25 - 28 cm 

Autor:  Martin Smrček, Lea Smrčková
 

Nové články v rubrice

 • Tibetský teriér

  Je odvozen od malých dlouhosrstých ovčáckých psů pocházejících z Tibetu, pomáhajících tam pást stáda. V tomto směru se jeho původ shoduje s dalšími tibetskými plemeny, lhasa apso a šicu. Pro všechny tyto původem ovčácké...

   
 • Tibetský španěl

  Plemeno pochází z Tibetu, do moderní podoby se utvářelo ve Velké Británie, proto má nad ní asijská oblast dodnes patronát. Dost možná není blízkým příbuzným lhasy, šicu a tibetského teriéra, neosrstěná čenichová partie...

   
 • Šicu / Shih tzu

  Dávný původ má společný s lhasa apso i tibetskými teriéry, i on navazuje na původní tibetské ovčácké psy. Jeho vzhled však byl ovlivněn v Číně, kde byli zřejmě křížení s pekingskými palácovými psíky. Tomu jsou přičítány...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas