Coton de Tuléar

Coton de Tuléar - Foto: Martin Smrček

Coton de TuléarFoto: Martin Smrček

Jako země původu se uvádí Madagaskar, patronát si nad ním vzala Francie. Jako všichni ostatní bišonci, i on je evropského původu. Na ostrov Madagaskar se pravděpodobně dostal s evropskými mořeplavci někdy v 16. - 17. století. Dávno před oficiálním uznáním plemene, které se uskutečnilo až v roce 1970, byl dovezen do Francie, kde se rozvíjel jeho moderní chov.

Popis: Malý pejsek s delší srstí připomínající vatu. Hlava krátká, trojúhelníkového tvaru, mozkovna delší než čenich, mírně klenutá, nosní hřbet rovný. Oči kulaté, tmavé, živé. Uši zavěšené, vysoko nasazené, trojúhelníkové. Krk klenutý, svalnatý. Tělo s lehce klenutým, osvaleným hřbetem a mírně vtaženým břichem. Končetiny rovné, dobře osvalené, s malými kulatými tlapkami. Ocas nízko nasazený, postupně se zužující, v klidu dosahuje až k hleznům. Srst: jemná, hebká, může být lehce zvlněná, strukturou se podobající květům bavlny. Zbarvení: bílé, případně se žlutými či tmavými skvrnami. 

Charakteristika: Veselý, dovádivý, přívětivý, snadno ovladatelný psík, který je oproti ostatním bišonkům poněkud temperamentnější, dobře hlídá a nepostrádá lovecké instinkty. Schopný přizpůsobit se každé situaci. 

Zvláštní nároky: Srst vyžaduje pravidelné, avšak velmi opatrné rozčesávání, aby se nepoškodila její typická nadýchanost. 

Užití: Společenské plemeno pro všechny generace. 

Výskyt: Patří spíše k vzácnějším plemenům, u nás je pravidelně odchováváno. 

Možná záměna: S ostatními bišonky, od nichž se liší především jemnou strukturou srsti, podobající se bavlníkovému květu. 

pes: 4 - 6 kg, 26 - 28 cm
fena: 3,5 - 5 kg, 23 - 25 cm 

Autor:  Martin Smrček, Lea Smrčková
 

Nové články v rubrice

 • Tibetský teriér

  Je odvozen od malých dlouhosrstých ovčáckých psů pocházejících z Tibetu, pomáhajících tam pást stáda. V tomto směru se jeho původ shoduje s dalšími tibetskými plemeny, lhasa apso a šicu. Pro všechny tyto původem ovčácké...

   
 • Tibetský španěl

  Plemeno pochází z Tibetu, do moderní podoby se utvářelo ve Velké Británie, proto má nad ní asijská oblast dodnes patronát. Dost možná není blízkým příbuzným lhasy, šicu a tibetského teriéra, neosrstěná čenichová partie...

   
 • Šicu / Shih tzu

  Dávný původ má společný s lhasa apso i tibetskými teriéry, i on navazuje na původní tibetské ovčácké psy. Jeho vzhled však byl ovlivněn v Číně, kde byli zřejmě křížení s pekingskými palácovými psíky. Tomu jsou přičítány...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas