Tibetský teriér

Tibetský teriér - Foto: Martin Smrček

Tibetský teriérFoto: Martin Smrček

Je odvozen od malých dlouhosrstých ovčáckých psů pocházejících z Tibetu, pomáhajících tam pást stáda. V tomto směru se jeho původ shoduje s dalšími tibetskými plemeny, lhasa apso a šicu. Pro všechny tyto původem ovčácké psy asijské vývojové větve je typický obličej zarostlý srstí na rozdíl od evropských ovčáků, kteří mají obličejovou partii hladkou). Do Evropy byl dovezen v roce 1926 a díky nadšené chovatelce A. Greighové se roku 1931 dočkal uznání jako samostatné plemeno.

Popis: Menší střední pes dlouhosrstý pes kvadratické tělesné stavby. Dlouhá srst roste i na čenichu a shora mu spadá přes oči. Hlava je středně dlouhá, s mírným stopem. Oči jsou velké, kulaté a posazené dosti daleko od sebe; tmavě hnědé. Zavěšené nevelké uši mají tvar písmene V a i ony jsou výrazně osrstěné. Tělo je osvalené, kompaktní a silné. Ocas středně dlouhý, poměrně vysoko nasazený a bohatě osrstěný, stejně jako končetiny. Pohyb je hladký a prostorný. Srst bohatá, dlouhá, s podsadou, jemná, ale není ani hedvábná, ani vlněná; je dlouhá; rovná nebo zvlněná. Barva jakákoliv kromě čokoládové a játrové, nejčastěji bílá, zlatá, krémová, šedá nebo kouřová, černá, dvoubarevní i trojbarevní jedinci. 

Charakteristika: Veselý, hravý, otevřený, temperamentní pes, který téměř nikdy neztrácí dobrou náladu. Nikdy není agresivní, přesto je dobrým hlídačem, protože je odvážný, k cizím bývá nedůvěřivý. Pes, s nímž je snadné vyjít a který se rád učí. 

Zvláštní nároky: Srst je nutno pravidelně denně nebo několikrát týdně kartáčovat a česat, po návratu z deštivé nebo blátivé procházky je nutno psa osprchovat. Péče o výstavní psy je náročnější. Jinak je překvapivě otužilý a nenáročný. 

Užití: Milý rodinný pes, zvláště vhodný pro příznivce turistiky včetně horské. Nadšeně se bude účastnit jakýchkoliv venkovních aktivit. 

Výskyt: Nikdy se nestal módním psem, širší veřejnosti je téměř neznámý. U nás má nevelký, ale stabilní kruh příznivců, na výstavách se s ním setkáváme pravidelně. 

Možná záměna: S šicu a lhasa apso, kteří jsou však výrazně menší a nižší. S polským ovčákem nížinným, který je však cca o 10 cm vyšší, má obdélníkové tělo a hrubší srst. 

pes: cca 8 - 16 kg, 35,6 - 40,6 cm
fena: cca 8 - 16 kg, o něco menší 

Autor:  Martin Smrček, Lea Smrčková
 

Nové články v rubrice

 • Tibetský španěl

  Plemeno pochází z Tibetu, do moderní podoby se utvářelo ve Velké Británie, proto má nad ní asijská oblast dodnes patronát. Dost možná není blízkým příbuzným lhasy, šicu a tibetského teriéra, neosrstěná čenichová partie...

   
 • Šicu / Shih tzu

  Dávný původ má společný s lhasa apso i tibetskými teriéry, i on navazuje na původní tibetské ovčácké psy. Jeho vzhled však byl ovlivněn v Číně, kde byli zřejmě křížení s pekingskými palácovými psíky. Tomu jsou přičítány...

   
 •  Fotogalerie

  Pudl velký

  Vznikl z tzv. vodních psů, užívaných k lovu vodního ptactva, kteří byli příležitostně využíváni i při pasení ovcí. Pocházejí ze psů typu barbetů, z nichž si zachovali mnoho charakteristických rysů, od nich se začali...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas