Aktuality14. února  2017 v 14:00  

Klasika v rukou jazzmanů. SOČR a Big Band společně zahráli klenoty jazzové a klasické hudby

Klasika v rukou jazzmanů. SOČR a Rozhlasový Big Band, Obecní dům 13. února 2017 - Foto: Tomáš Vodňanský

Klasika v rukou jazzmanů. SOČR a Rozhlasový Big Band, Obecní dům 13. února 2017Foto: Tomáš Vodňanský

Pro své příznivce připravil SOČR výjimečný večer, při kterém se na jednom pódiu Obecního domu setkala v pondělí 13. února 2017 hned dvě proslulá rozhlasová hudební tělesa. Zazněly také světové premiéry skladeb Ondřeje Brouska a Jana Kučery.

O tom, jak to spolu v rámci jednoho koncertu slušelo jazzovým legendám, klasickým autorům, ale i současným skladatelům se mohli posluchači přesvědčit při poslechu děl Duka Ellingtona, Antonína Dvořáka, Billiho Strayhorna, Modesta Petroviče Musorgského, Jana Jiruchy nebo Arama Chačaturjana. 

Další skladbou, která zazněla na tomto koncertě v premiéře, je Travelling blues Jana Kučery, skladba, která vznikla během jednoho říjnového dne minulého roku. 

„Traveling Blues je skladba o muzikantském cestování, které je nedílnou a výraznou součástí naší profese. Je to cestování za prací, někdy monotónní, někdy únavné, ale většinou objevné a krásné. V průběhu trubkového sóla jistě pozornému posluchači neunikne citace ze Scherza Dvořákovy Novosvětské symfonie, zde stylizovaná coby rytmická basová figura. Antonín Dvořák stihnul procestovat na svou dobu opravdu velký kus světa a toto nenápadné připomenutí jeho motivu je jakýmsi výrazem mého obdivu,“ prozradil více o své inspiraci pro vznik skladby Jan Kučera. 

„Skladba Golden Age Rhapsody není tolik o zlatém čase, jako spíše o stavu – zlatého opojení ze zvuku, hravosti a dětské rozjívenosti. V případě takového mohutného orchestrálně-jazzového aparátu jsem ani tak netoužil vytvářet kompozici příliš umělecky hlubokou, ale především zábavnou.“
Ondřej Brousek

Dirigentské taktovky se ujaly hned dvě výjimečné osobnosti – čestný šéfdirigent Symfonického orchestru Českého rozhlasu Vladimír Válek a kapelník Rozhlasového Big Bandu Gustava Broma Vlado Valovič. 

Autor: SOČR 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Příběhy posluchačů

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas