Akce 2015

Povstalci v Balbínově ulici krátce poté, co prorazili Pragou vrata do rozhlasuFoto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu
K 70. výročí konce 2. světové války připravil Český rozhlas řadu zajímavých projektů. Odstartoval web Bitva o rozhlas, v budově na Vinohradské byla slavnostně odhalena nová pamětní deska lidí, kteří v boji o rozhlas položili svůj život. Strhující okamžiky tehdejšího dění představil unikátní dokumentární film, audiovizuální show i výstava fotografií, která je do konce května k vidění v hale hlavní budově Českého rozhlasu ve Vinohradské ulici.
Projekty Českého rozhlasu můžete sledovat na webu HRDiNA.CZ a Bitva o rozhlas.
5. května po slavnostním odhalení pamětní desky nově objevených lidí, kteří padli v boji o rozhlas, byl v Galerii Vinohradská 12 premiérově promítnut film Bitva o rozhlas. Další příležitost vidět dokument sestavený z nově sestříhaných unikátních záběrů z května 1945 bude mít veřejnost 23. května v rámci Dne otevřených dveří v Ćeském rozhlase.
Výstava "Bitva o rozhlas - Voláme všechny Čechy!"
Až do konce května je ve foyer v hlavní budově rozhlasu na Vinohradské třídě denně k vidění výstava Zdeňka Roučky "Bitva o rozhlas - Voláme všechny Čechy!".
Bitva o Československý rozhlas zůstává i po 70 letech důležitou událostí, která velkou měrou ovlivnila celé Pražské povstání. Toto dramatické vyvrcholení konce nenáviděného protektorátu Böhmen und Mähren nemělo žádného režiséra. Všechny překotné a jako vodopád valící se události vytvářely pouze spontánní reakce Pražanů v ulicích.
Československý rozhlas měl během protektorátu velký význam, který během povstání ještě posílil. Právě urputný boj o tuto strategicky důležitou budovu celé povstání odstartoval.
Z nadějného očekávání příchodu svobody se zrodilo pětidenní drama plné hrdinství. Přineslo obětavost, statečnost, nezměrnou vůli, solidaritu, ale také zmar, násilí, odplatu, brutalitu, politické intriky a obrovský počet mrtvých a zraněných. Pražané si své vítězství vybojovali sami, ostatně v historických souvislostech jim nic jiného nezbývalo.
Fotografická výstava "Bitva o rozhlas - Voláme všechny Čechy!" bude uspořádána u příležitosti 70. výročí ve vstupní hale Českého rozhlasu na Vinohradské třídě. Poprvé od konce druhé světové války přiblíží tuto významnou událost 55 velkoformátových fotografií.
Autor výstavy, plzeňský publicista Zdeněk Roučka (mj. autor fotografické knihy Skončeno a podepsáno - Drama Pražského povstání), sestavil obraz toho, co se tehdy odehrálo. Milovníci historie uvidí řadu snímků, které můžeme označit za unikátní a do dnešní doby zcela neznámé. Fotografie pochází jak z veřejných archivů, tak ze soukromých sbírek a samozřejmě z archivu Českého rozhlasu. Odborným konzultantem výstavy je Mgr. Tomáš Jakl z Vojenského historického ústavu.
Strhující fotografický soubor doprovází stručné „živé“ texty. Výstava je poctou všem, co bojovali i padli a odhaluje jedno velké kontroverzní drama, které se odehrálo přímo u budovy rozhlasu.
Další výstava, tentokrát z archivů Muzea policie a Vojenského historického ústavu, je k vidění v Galerii Vinohradská 12. Návštěvníci si mohou prohlédnout fotografie, mapy a vizualizace z období konce druhé světové války. Součástí expozice jsou i zbraně, helmy a figuríny v dobovém oblečení. Veřejnosti je výstava přístupna každý čtvrtek od 10 do 18 hodin, případně je možné návštěvu domluvit na emailové adrese: galerie@rozhlas.cz.
Večer 5. května byl na Staroměstkém náměstí k vidění atraktivní videomapping "radio 45". Prohlédněte si jeho záznam: