Akce 2015

Povstalci v Balbínově ulici krátce poté, co prorazili Pragou vrata do rozhlasu - Foto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

Povstalci v Balbínově ulici krátce poté, co prorazili Pragou vrata do rozhlasuFoto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

K 70. výročí konce 2. světové války připravil Český rozhlas řadu zajímavých projektů. Odstartoval web Bitva o rozhlas, v budově na Vinohradské byla slavnostně odhalena nová pamětní deska lidí, kteří v boji o rozhlas položili svůj život. Strhující okamžiky tehdejšího dění představil unikátní dokumentární film, audiovizuální show i výstava fotografií, která je do konce května k vidění v hale hlavní budově Českého rozhlasu ve Vinohradské ulici.

Projekty Českého rozhlasu můžete sledovat na webu HRDiNA.CZ a Bitva o rozhlas

5. května po slavnostním odhalení pamětní desky nově objevených lidí, kteří padli v boji o rozhlas, byl v Galerii Vinohradská 12 premiérově promítnut film Bitva o rozhlas. Další příležitost vidět dokument sestavený z nově sestříhaných unikátních záběrů z května 1945 bude mít veřejnost 23. května v rámci Dne otevřených dveří v Ćeském rozhlase. 


Výstava "Bitva o rozhlas - Voláme všechny Čechy!"
 

Až do konce května je ve foyer v hlavní budově rozhlasu na Vinohradské třídě denně k vidění výstava Zdeňka Roučky "Bitva o rozhlas - Voláme všechny Čechy!"

Bitva o Československý rozhlas zůstává i po 70 letech důležitou událostí, která velkou měrou ovlivnila celé Pražské povstání. Toto dramatické vyvrcholení konce nenáviděného protektorátu Böhmen und Mähren nemělo žádného režiséra. Všechny překotné a jako vodopád valící se události vytvářely pouze spontánní reakce Pražanů v ulicích. 

Československý rozhlas měl během protektorátu velký význam, který během povstání ještě posílil. Právě urputný boj o tuto strategicky důležitou budovu celé povstání odstartoval. 

Z nadějného očekávání příchodu svobody se zrodilo pětidenní drama plné hrdinství. Přineslo obětavost, statečnost, nezměrnou vůli, solidaritu, ale také zmar, násilí, odplatu, brutalitu, politické intriky a obrovský počet mrtvých a zraněných. Pražané si své vítězství vybojovali sami, ostatně v historických souvislostech jim nic jiného nezbývalo. 

Fotografická výstava "Bitva o rozhlas - Voláme všechny Čechy!" bude uspořádána u příležitosti 70. výročí ve vstupní hale Českého rozhlasu na Vinohradské třídě. Poprvé od konce druhé světové války přiblíží tuto významnou událost 55 velkoformátových fotografií. 

Boj o rozhlas, květen 1945 - Foto: archiv VHÚ Praha

Autor výstavy, plzeňský publicista Zdeněk Roučka (mj. autor fotografické knihy Skončeno a podepsáno - Drama Pražského povstání), sestavil obraz toho, co se tehdy odehrálo. Milovníci historie uvidí řadu snímků, které můžeme označit za unikátní a do dnešní doby zcela neznámé. Fotografie pochází jak z veřejných archivů, tak ze soukromých sbírek a samozřejmě z archivu Českého rozhlasu. Odborným konzultantem výstavy je Mgr. Tomáš Jakl z Vojenského historického ústavu. 

Strhující fotografický soubor doprovází stručné „živé“ texty. Výstava je poctou všem, co bojovali i padli a odhaluje jedno velké kontroverzní drama, které se odehrálo přímo u budovy rozhlasu. 

Další výstava, tentokrát z archivů Muzea policie a Vojenského historického ústavu, je k vidění v Galerii Vinohradská 12. Návštěvníci si mohou prohlédnout fotografie, mapy a vizualizace z období konce druhé světové války. Součástí expozice jsou i zbraně, helmy a figuríny v dobovém oblečení. Veřejnosti je výstava přístupna každý čtvrtek od 10 do 18 hodin, případně je možné návštěvu domluvit na emailové adrese: galerie@rozhlas.cz. 

Večer 5. května byl na Staroměstkém náměstí k vidění atraktivní videomapping "radio 45". Prohlédněte si jeho záznam:  

Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas