Rozhlas volá o pomoc a vysílá ze Strašnic

Strašnická vysílačka - vlna 415 m - Foto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

Strašnická vysílačka - vlna 415 mFoto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

Ačkoliv to původně vypadlo, že nacisté kapitulují už v sobotu 5. 5., o den později nabral jejich odpor na síle. Noční vyjednávání ztroskotala poté, co Česká národní rada odmítla přistoupit na ultimátum nacistů (propuštění všech zajatců i se zbraněmi, obsazení Prahy německými jednotkami atd.). Rozhlas tak opakovaně vyzýval ke stavbě barikád na okraji Prahy – nacistické kolony mířily do hlavního města protektorátu z jihu od Benešova. 

Volání o pomoc anglicky i rusky 

Éterem se ozývalo také volání o pomoc v cizích jazycích, tak např. československá armáda žádala anglicky o pomoc spojenecké armády, které se nacházely u Plzně („Prague, Czechoslovakia, calling the Army of United States, calling the Allied Army, calling Army at Pilsen – Plzeň! Send your tanks and airplanes. Help to save Prague.“). K ránu rozhlas volal o pomoc Praze i v ruštině („Govorit Praga! Sovetskij Sojuz! Sovetskij Sojuz! Stancija NKGB, četvertoje upravlenije, podplukovnik Sidorov. Prosim sročno parašjutnoj podderžki...“). Zahraniční armády nebyly volány jen skrze rozhlasové vlny, ale i prostřednictvím radiotelegrafických depeší. 

 

Rozhlasová výzva pro americkou armádu – pošlete tanky a letadla!

Vložit na svůj web

Nacisté se ještě nevzdávají 

Dům v Italské ulici 15 zničený německým náletem 7. 5. 1945 večer. Zatím je známo 40 obětí, což je jedna z největších masových vražd celého Pražského povstání - Foto:  Vojenský historický ústav

Dům v Italské ulici 15 zničený německým náletem 7. 5. 1945 večer. Zatím je známo 40 obětí, což je jedna z největších masových vražd celého Pražského povstáníFoto:  Vojenský historický ústav

Klíčové bylo prohlášení České národní rady, které rozhlas vysílal kolem půl páté hodiny ranní: „Občané Prahy! Lide český! Velitelství německých jednotek v Praze jednalo s Českým národním výborem o kapitulaci. Během jednání bylo dohodnuto zastavení bojů. Této doby klidu zbraní využilo německé velení k tomu, že ku Praze dopravilo nové vojenské síly. Nyní předložilo ... hanebné podmínky, které nemůžeme přijmout. Budeme bojovat – nastupte ihned k boji a zahajte okamžitě útok na německá hnízda odporu. Pomoc se blíží! Spojenci se blíží ku Praze rychle. Jde jen o hodiny. Zachráníme naši čest! Občané českoslovenští, nastupte k boji do jednoho. Vzhůru do boje – všichni – do jednoho!“ Hodiny do ukončení povstání bohužel nezbývaly, konec války se ještě stále počítal na dlouhé dny. 

V neděli ráno nacisté zprovoznili vlastní vysílání z Liblic a ostřelovali budovu rozhlasu na Vinohradech. Odpoledne, v 17:40, zaútočili dokonce letecky. Do budovy shodili vzdušné torpédo, které objekt těžce poškodilo, galerie s technickým pracovištěm však zničena nebyla. Bombardovali také přilehlou Italskou ulici, kde v zasaženém domě s číslem popisným 15 zahynuly přibližně čtyři desítky civilistů. 

Rychlá obnova vysílání po bombardování 

Rozhlas po svržení německé bomby - Foto: Archiv Českého rozhlasu

Rozhlas po svržení německé bombyFoto: Archiv Českého rozhlasu

Povstalecké vysílání však bylo za neuvěřitelných 80 minut po bombardování obnoveno. Vysílalo se z provizorního studia v boudě u vysílače v Praze-Strašnicích, vysílací místnost představovala dílna o rozměrech devět metrů čtverečních, akusticky zcela nevyhovující. Přenos připravovali technici vysílače a rozhlasoví technici, do vysílání šly zprávy z vojenského velitelství Bartoš. Přímo ze Strašnic se vysílalo až do podvečera následujícího dne, pondělí 7. 5. Tehdy bylo zprovozněno „studio“ ve vinohradském Husově sboru. 

Původně se zprávy revolučního rozhlasu dostávaly i přímo do zahraničí, protože dvě krátkovlnné vysílačky na Letné přebíraly povstalecké vysílání a vysílaly do ciziny výzvy o pomoc bojující Praze. Ovšem poté, co hlavní budovu rozhlasu v neděli zdemolovalo torpédo, se již nepodařilo krátkovlnné vysílání obnovit. 

Zdroje
Boj o rozhlas začal v sechs hodin. In: Příběh Rozhlasu [online]. 2014 [cit. 2015-03-07]. Dostupné z: http://www.pribehrozhlasu.cz/odhaleni-89+1/dramaticke-chvile/2759821.
Český rozhlas a Ješutová, Eva a kol. Od mikrofonu k posluchačům: z osmi desetiletí českého rozhlasu. Praha: Český rozhlas, 2003.
Disman, Miloslav. Hovoří Praha: vzpomínky na revoluční květnové dny 1945 v rozhlase. Praha: Svoboda, 1975.
Kokoška, Stanislav. Praha v květnu 1945: historie jednoho povstání. Praha: Nakladatelství Lidové noviny, 2005.
Rems, V. Průběh bojů o Prahu, jak jej vysílal československý rozhlas: (5.–9. květen 1945). V Semilech: nákladem vlastním, 1945. 

Neděle 6. května 1945
Autor:  Tereza Mašková

Nové články v rubrice

 •  Video

  Zamlčená kapitola: Němečtí civilisté v kulometné palbě

  U rozhlasu v první den Pražského povstání zahynulo v jednom okamžiku i 12 německých civilistů včetně tří žen. Jednalo se o zaměstnance nedaleké Tabákové režie ve Slezské ulici. Povstalci z podniku odvlekli tři desítky...

   
 •  Audio

  Pancéřový vlak střílí na rozhlas

  Mimo několika desítek vojáků Waffen-SS a německého letectva se do boje o budovu rozhlasu zapojily také jednotky, které se sice k samotnému místu boje nemohly dostat, ale měly rozhlas v dostřelu. Podle svědectví pamětníků...

   
 • 19. dubna  2015 v 19:26     Fotogalerie  rubrika: Boj o rozhlas

  Německé "turbíny s torpédy" útočí na rozhlas

  Ztráta rozhlasu byla pro Němce největší taktickou, ale i morální prohrou. Když rozhlas opakovaně nedokázali dobýt zpět, rozhodli se ho aspoň zničit. Proti povstalcům přitom nasadili nejmodernější proudové stíhací bombardéry...

   

Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas