Poslední zpráva wehrmachtu

Generál Alfred Jodl v Remeši podepisuje bezpodmínečnou kapitulaci německých vojsk (po jeho levé ruce je generál admirál von Friedeburg, vpravo pak major Wilhelm Oxenius) - Foto: Národní archiv USA

Generál Alfred Jodl v Remeši podepisuje bezpodmínečnou kapitulaci německých vojsk (po jeho levé ruce je generál admirál von Friedeburg, vpravo pak major Wilhelm Oxenius)Foto: Národní archiv USA

V závěru války vysílal nacistický Velkoněmecký rozhlas (Großdeutscher Rundfunk) pouze prostřednictvím dvou vysílačů v Hamburku a ve Flensburgu. Poté co se 3. května 1945 podařilo britským jednotkám obsadit největší německé přístavní město, bylo zastaveno propagandistické vysílání tamní rozhlasové stanice (Reichssender Hamburg). V německých rukou tak zbýval jediný provozuschopný vysílač ve Flensburgu.

Přestože vysílač ve Flensburgu byl původně určen jako záložní zdroj pro rádiovou stanici Hamburk, sehrál na konci druhé světové války významnou informační roli. Na jeho vlnách oznámil 7. května 1945 v 12:45 říšský ministr zahraničních věcí Johann Ludwig hrabě Schwerin von Krosigk německému lidu zprávu o tom, že generál Alfred Jodl v Remeši podepsal bezpodmínečnou kapitulaci německých vojsk. Tuto zprávu o den později oficiálně potvrdil ve svém poselství německému národu také velkoadmirál Karl Dönitz. 

Na rádiových vlnách flensburské stanice byly odvysílány také poslední válečné zprávy vrchního velitelství wehrmachtu (OKW). Takzvané „wehrmachtberichty“ informovaly po celou dobu 2. světové války o vojenských úspěších německých vojsk na všech frontách. Velkoněmecký rozhlas jich odvysílal od 1. září 1939 do konce války celkem 2080. První byla uveřejněna po napadení Polska. Vůbec poslední zprávu wehrmachtu přečetl hlasatel Klaus Kahlenberg 9. května 1945 ve 20:03. Část tohoto unikátního zvukového snímku se dochovala do dnešních dnů v Archivu Českého rozhlasu. Její znění si můžete poslechnout v přiložené zvukové ukázce. Pro lepší orientaci přikládáme český překlad. 

 

Poslední zpráva wehrmachtu 9. 5. 1945

Vložit na svůj web

„20 hodin a 3 minuty. Říšský vysílač Flensburg a připojené vysílače. Dnes vám přinášíme poslední zprávu wehrmachtu této války. Z Hlavního stanu velkoadmirála, 9. května 1945. Hlavní velitelství wehrmachtu dává na vědomí. 

Ve východním Prusku německé divize ještě včera statečně bránily ústí Visly a západní část Visálské kosy… Daleko od domova zachovávají vojenskou čest německých vojáků v poslušnosti a disciplíně obránci atlantických základen, jednotky v Norsku a posádky na ostrovech v Egejském moři. Od dnešní půlnoci utichly zbraně na všech frontách. Z nařízení velkoadmirála zastavil wehrmacht beznadějný boj. Hrdinný zápas trval téměř šest let. Přinesl velká vítězství, ale také těžké porážky. Německý wehrmacht podlehl čestně navzdory obrovské přesile.  

Oznámili jsme znění poslední zprávy wehrmachtu této války. Následuje tříminutová přestávka.“
 

Dodejme, že vysílač ve Flensburgu byl obsazen britskými jednotkami 10. května 1945.
 

Středa 9. května 1945
Autor:  Tomáš Bělohlávek

Nové články v rubrice

 •  Audio

  Americká osvobozovací mise v západních Čechách

  Spojené státy americké měly na konci 2. světové války v Evropě přes 3 miliony vojáků. Z tohoto počtu připadalo přibližně 1,7 milionu mužů na pozemní síly. V druhé polovině dubna se k československým hranicím z roku...

   
 •  FotogalerieAudio

  Svědectví z koncentračního tábora Mauthausen

  V archivu Českého rozhlasu se dochovala nahrávka-depeše československé vlády vysílaná v češtině pravděpodobně na vlnách BBC, začíná totiž ohlášením: „This is a Czechoslovak government dispatch near Dunkerque.“ Promlouvá na ní bývalý vězeň koncentračního tábora Mauthausen, v nahrávce přezdívaný jako O. Záznam byl pořízen 6. 5. 1945, den po osvobození tábora.

   
 •  Audio

  Poslední nacistická vláda

  Poté, co se Karl Dönitz ujal funkce říšského prezidenta, si byl vědom, že dalším nezbytným krokem musí být sestavení legitimní nadstranické vlády, která bude mezinárodně uznána. To znamenalo vtisknout jí podobu jakéhosi...

   

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas