Masakr v Úsobské ulici

Masakr v Úsobské ulici (6. května 1945) - Foto: Archiv Zdeňka Roučky

Masakr v Úsobské ulici (6. května 1945)Foto: Archiv Zdeňka Roučky

Jeden z nejhrůznějších incidentů Pražského povstání se odehrál v podvečerních hodinách dne 6. května 1945. V Praze ten den pokračovaly těžké boje. Německým ozbrojeným silám dislokovaným na jihovýchodním okraji Prahy se stále nedařilo prorazit do centra města. Těžké boje probíhaly zejména na Pankráci a v Krči. Kvůli nim se někteří vystrašení obyvatelé pavlačových domů v Úsobské ulici skryli do společného sklepa. Když oblastí procházeli přiopilí příslušníci SS z nedaleké školy na Zelené lišce, nikdo z nich netušil, k jak strašlivé tragédii se schyluje.

Na svou dobu velice moderní domy v Úsobské ulici byly postaveny na konci 30. let v rámci rozsáhlé předválečné výstavby v okrajových částech Prahy. Jejich obyvateli se brzy stali především sociálně slabší občané z řad zaměstnanců pražských průmyslových podniků. Vzhledem k stále trvajícím bojům se řada z nich ukryla do sklepních prostor činžovních domů. Poválečná vyšetřovací komise zaznamenala následující hrůzné okamžiky takto: 

Podle výpovědí očitých svědků vnikli dne 6. května esesmani do sklepa domu čp. 255 v Úsobské ulici a beze slova počali střílet do obyvatelů, kteří se ve sklepě ukryli. Používali střel dum-dum, jak bylo později lékařsky zjištěno. Německá příslušnice Lenochová, která byla v největším stupni těhotenství, klekla v krytu před esesmany a prosila je, aby ji jako německou příslušnici ušetřili. Zavraždili ji i s dvěma jejími dětmi... 

Masakr v Úsobské ulici (6. května 1945) - Foto: Archiv Zdeňka Roučky

Masakr v Úsobské ulici (6. května 1945)Foto: Archiv Zdeňka Roučky

... Když se již nikdo nehýbal, volali: „Auf! Auf!“ Vstala čtrnáctiletá Věra Hájková, která zůstala nezraněná, protože padla před střelbou. Byla ihned esesmany zastřelena. Celkem bylo v domě čp. 255 povražděno 37 osob, z toho 10 dětí ve věku od 6 do 15 let, 13 žen, z nich dvě těhotné, a 14 mužů. Zachránilo se 12 osob, které před střelbou padly na zem a předstíraly, že jsou mrtvé. Byly svědky všech zvěrstev a viděly, jak esesmani po střelbě ještě do mrtvých bodali. Když skončili toto dílo, vyrabovali v témž domě 21 bytů a zapálili je. V jednom bytě našli osmašedesátiletého Háčka, který byl nemocný a hluchý. I toho zastřelili. 

Po tomto masakru esesáci v hrůzném řádění pokračovali. Na zahrádce domu č. 254 postříleli dalších 16 obyvatel, z toho 6 dětí: 

Esesmani používali nábojů dum-dum. Milan Procházka byl při střelbě lehčeji zraněn, klekl a prosil: „Prosím vás, nechte maminku, nechte Janinu!“ Esesmani jej ubili ranami pušek do obličeje. Čtrnáctiletá Jarmila Šárová měla podle lékařského zjištění vypíchané oči. Božena Šrámková, těhotná, a její šestiletá dcera Eva, kterou držel na ruce otec, byly zabity. Otec se zachránil. 

Celkem bylo v Úsobské ulici zavražděno 51 civilistů. Přes veškerou snahu československých úřadů nebyl nikdo z pachatelů tohoto hrůzného činu dosud vypátrán. Nacisté se v Praze v průběhu Pražského povstání dopustili řady zločinů – připomeňme například povraždění 17 Čechů v nedaleké Brettschneiderově vile – masakr v Úsobské ulici (po válce přejmenované na Obětí 6. května) však šokoval svou intenzitou a bestiálností. 

Neděle 6. května 1945
Autor:  Martin Ocknecht

Nové články v rubrice

 •  Audio

  Zajímavosti Pražského povstání

  Pražské povstání. Největší bojové vystoupení československých občanů v rámci druhé světové války. Tak jako s řadou dalších událostí v českých dějinách je i s ním spojena řada otázek a zajímavostí.

   
 • ARLZ - Plán na zničení Prahy

  Praha byla na konci 2. světové války prakticky posledním okupovaným hlavní městem. Zatímco metropole okolních států slavily svobodu, Praha byla stále hlavním městem protektorátu Čechy a Morava. Nic na tom nezměnila...

   
 •  Audio

  Den, kdy bylo Praze nejhůř

  Je pondělí 7. května 1945. Už třetí den Praha krvácí. Přes odhodlaný odpor tisíců dobrovolných obránců hlavního města se německým jednotkám díky ohromné přesile postupně daří povstalce vytlačovat z klíčových pozic....

   

Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas