5. květen 1945. Do rozhlasu vtrhly jednotky SS – a zabloudily

Rozhlasákům pomohlo i to, že příslušníci SS v budově rozhlasu bloudili (ilustrační foto) - Foto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

Rozhlasákům pomohlo i to, že příslušníci SS v budově rozhlasu bloudili (ilustrační foto)Foto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

Přesně před 70 lety před 12. hodinou do budovy rozhlasu v Praze vtrhly ozbrojené jednotky SS. Němečtí vojáci přijeli vypnout české vysílání, které od rána znělo éterem.

Postranním vchodem z Balbínovy ulice se 5. května roku 1945 ve tři čtvrtě na 12 do rozhlasu dostalo hned 65 mužů vyzbrojené jednotky SS. Viděl je třeba Otakar Matoušek. 

„Šel jsem k rozhlasu, když to zrovna začalo. Bylo poledne 5. května, bouchaly první rány. Před vrata vyšli němečtí vojáci…“ vzpomíná. 

Hlasatele zachránil rozhlasový labyrint 

Němci přijeli na kolech, měli automatické pistole, granáty a pancéřové pěsti. Část z nich zamířila do dvora přímo pod okna jedné z přízemních hlasatelen. Cíl měli jasný – zrušit české vysílání. 

Bitva o Rozhlas - Foto: Aleš Vavřík

Jakmile si mužů všiml hlasatel Zdeněk Mančal, hned zhasl světlo a do mikrofonu mluvil česky jen v šeru, aby na sebe neupozornil. Na německé vojáky čekala i další nástraha – nevěděli, kde co v budově je. Čeští zaměstnanci totiž od rána seškrabovali německé nápisy. 

Vzpomíná na to tehdejší pracovník rozhlasu Karel Tieftrunk: „Jeden takový nápis zachránil naše hlasatele, byl právě na dveřích hlasatelny. Posila těch esesmanů, kteří přijeli, se v rozhlase nevyznala.“ 

 

Přesně před 70 lety touto dobou do budovy rozhlasu v Praze vtrhly ozbrojené jednotky SS. Němečtí vojáci přijeli vypnout české vysílání, které od rána znělo éterem.

Vložit na svůj web

V jednu chvíli byli Němci jen dva metry od studia, ve kterém se živě vysílalo. Ale nevěděli to. Pak bloudili v labyrintu chodeb dál. 

Městský rozhlas volá o pomoc 

V kanceláři vedoucího českého programu toho času jednal ilegální rozhlasový národní výbor. Z pouličních amplionů Čechy obsazeného městského rozhlasu mezitím po Praze zněly první výzvy k pomoci: „Prosíme českou policii, voláme české vojsko, voláme všechny Čechy na pomoc Českému rozhlasu. Přijďte co nejdříve!“ 

Autor:  Veronika Hlaváčová
Pořad: Bitva o rozhlas  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: 5., 6. a 7. května 2015  
 

Nové články v rubrice

Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas