„Je sechs hodin.“ Před 70 lety začalo Pražské povstání

Přesně před 70 lety v šest hodin ráno vynechal hlasatel Zdeněk Mančal povinný německý jazyk a originálně ohlásil časové znamení. Autentický záznam z oné květnové soboty roku 1945 se nedochoval.

Zdeněk Mančal později vzpomínal: „Začínal jsem ráno v šest hodin. Začal jsem českoněmeckým hlášením času: ‚Je sechs hodin.‘ Lidé si začali všímat, že se něco připravuje a že se v rozhlase bude něco dít. Abych si byl jistý, že se nepřeřeknu a neřeknu něco německy, v plánu jsem si červeně vyškrtal všechna německá slova.“ 

Rozhlas začal vysílat už pouze česky včetně do té doby zakázané české hudby. S Mančalem měla službu německá hlasatelka, ta se ale ke slovu nedostala. 

 

Je sechs hodin. Před 70 lety vynechal rozhlasový hlasatel Zdeněk Mančal povinný německý jazyk a originálně ohlásil časové znamení. Tak začalo Pražské povstání

Vložit na svůj web

„Přibíhali za mnou do hlasatelny a hrozili mi. Přišla za mnou i německá hlasatelka, kterou za mnou poslal intendant Thürmer – veličina, která v protektorátu podléhala pouze Goebbelsovi,“ vzpomínal Mančal. 

Nacista Ferdinand Thürmer opakovaně žádal návrat k němčině a připravenému programu. A zavolal na pomoc pražskou posádku SS. Lidé ale spontánní signál k povstání pochopili a začali strhávat německé nápisy. 

Bitva o Rozhlas - Foto: Aleš Vavřík

Autor:  Martin Karlík  (mkk)
Pořad: Bitva o rozhlas  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: 5., 6. a 7. května 2015  
 

Nové články v rubrice

Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas