„Všude byli ranění, padlí a krev,“ vzpomíná na bitvu o rozhlas očitý svědek

Mrtví Němci na rohu Vinohradské a Balbínovy ulice - Foto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

Mrtví Němci na rohu Vinohradské a Balbínovy uliceFoto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

7. května 1945 už rozhlas nevysílal z vinohradské budovy, ale z provizorního místa u vysílače ve Strašnicích. Hlasatelé se tam přesunuli poté, co Němci shodili na centrum rozhlasu na Vinohradech půltunovou pumu.

Hlasatelé v noci ve vysílání volali mediky a medičky, kteří měli nastoupit do nemocnice. Chyběli totiž lidé, kteří by raněné ošetřovali. Na bitvu o rozhlas vzpomíná i František Bystřický, kterému bylo 15 let a bydlel nedaleko bojů. 

„Během povstání jsme sbírali raněné, bylo tu spousta padlých a krve – bylo to hrozné. Pomáhal jsem je nosit k nám do bytu, protože jsme bydleli nejblíž a také jsme byli jako jediní doma. V okolních domech nikdo nebyl.“ 

 

Všude byli ranění, padlí a krev, vzpomíná pamětník na bitvu o rozhlas

Vložit na svůj web

Vysílalo se ze Strašnic 

Část nezraněných pracovníků rozhlasu se přesunula do Strašnic, kde v tamní doslova boudě vzniklo přímo u vysílače provizorní studio. Odtud vysílali až do téměř páté hodiny odpoledne. 

Další zaměstnanci šli do podzemního studia v Husově sboru na Vinohradech, kde chystali technické zázemí pro další vysílání. To spustili 7. května v podvečer. Němci si ale dál mysleli, že Češi vysílají z budovy rozhlasu na Vinohradské, tehdy Schwerinově ulici. 

Bitva o Rozhlas - Foto: Aleš Vavřík

Autor:  Veronika Hlaváčová
Pořad: Bitva o rozhlas  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: 5., 6. a 7. května 2015  
 

Nové články v rubrice

Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas