Luger P-08

Pistole Luger P-08 - Foto: uživatel: Cajda, CC BY-SA 3.0

Pistole Luger P-08Foto: uživatel: Cajda, CC BY-SA 3.0

Pistole Luger P-08 známá také pod názvem Parabellum je samonabíjecí pistole navržená německým konstruktérem Georgem J. Lugerem.

Název Parabellum je odvozen od latinského Si vic pacem, para bellum neboli Chceš-li mír, připravuj válku. Byla nesmírně populární a vedle amerického Coltu Peacemaker patřila mezi nejvíce vyráběné pistole své doby. 

Střelci si na ní chválili především její precizní konstrukci a dokonalé zpracování, skvělou vyváženost, přesnost střelby a navzdory poměrně výkonné ráži i malý zpětný ráz. Jedinou nevýhodou této zbraně byla menší spolehlivost kvůli delikátnímu konstrukčnímu mechanismu a nutnost zvláštního střeliva.  

Pro zbraň byl tedy vyvinut speciální náboj 9 x 19 Parabellum, který se později pro svůj skvělý poměr výkonnosti a rozměrů rychle uchytil i u ostatních konstruktérů zbraní a dodnes je nejrozšířenějším pistolovým nábojem vůbec. Pistole Parabellum se proto stala jednou z mála zbraní, která ve výzbroji německé armády vydržela od počátku dvacátého století, kdy byla poprvé nasazena, až do druhé světové války. 

Konstrukčně je zbraň specifická svým kloubovým nabíjecím mechanismem, kdy se pouzdro závěru a závorník při výstřelu vykloubí směrem vzhůru a neposouvají se dozadu jako u jiných pistolí. Konstruktér Luger sice nebyl autorem tohoto originálního mechanismu, ale upravil jej v roce 1898 do takové podoby, že jeho zbraň prošla armádními zkouškami a byla zařazena do výzbroje švýcarské armády a německého námořnictva. 

V roce 1908 pak tuto zbraň v nové verzi se zkrácenou hlavní a s označením Luger P-08 zařadila do výzbroje celá německá armáda. Od té doby si pistoli oblíbily všechny složky armády a postupně se stala standardní pistolí německých vojáků. Jen za první světové války ji bylo vyrobeno přes milion kusů. 

Po první světové válce se sice její výroba zpomalila, neboť Německo bylo nuceno zredukovat počty vyrobených zbraní, ale po nástupu Adolfa Hitlera k moci a jeho odmítnutí Versaillské smlouvy se výroba Luger P.08 opět rozjela naplno. A i přestože německá armáda prošla ve 30. letech velkou modernizací, Luger P-08 ve výzbroji zůstal a nahrazen byl později především proto, že výroba jeho nástupce – konstrukčně jednodušší pistole Walther P-38 – byla levnější a rychlejší. 

Celkem se vyrobilo 2,1 milionu kusů Luger P-08, z toho 400 000 kusů v průběhu druhé světové války. Díky její délce nasazení i oblibě mezi vojáky vznikl také nespočet modifikací pro různé složky armády nebo účely použití. Němečtí vojáci, ale posléze i samotní povstalci tak za květnového povstání bojovali s různými verzemi této zbraně. 

ZÁKLADNÍ TECHNICKÁ DATA 

Výrobce: Deutsche Waffen und Munitionsfabriken;
Výroba: 1898 až 1945;
Hmotnost: 871 g;
Délka: 233 mm;
Délka hlavně: 102 mm;
Ráže: 9 x 19 mm Parabellum;
Zásobování municí: schránkový zásobník na 8 nábojů. 

Autor:  Petr Hampl

Nové články v rubrice

 •  Video

  Samopal Beretta M 1938 (38/42)

  Samopal Beretta s označením M 1938 byl oblíbený a skladný samopal vyvinutý v Itálii jen pár let před vypuknutím války původně pro italskou armádu, ale později se rozšířil do dalších armád italských spojenců.

   
 •  Video

  Puška Manlicher

  Puška byla svého času poznávacím znamením rakousko-uherské armády a to i přesto, že 1. světová válka poukázala na její četné nedostatky. Po rozpadu monarchie byly puškami vybaveny armády některých nástupnických zemí...

   
 •  Video

  Puška vzor 33

  Puška vzor 33 byla standardní zbraní především československého četnictva a také jednotek finanční stráže a to sice od roku 1935 až do začátku okupace nacistickým Německem a vzniku Protektorátu Čechy a Morava.

   

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas