MP 40

Samopal MP40, ráže 9 mm, Německo - Foto: Khalil Baalbaki

Samopal MP40, ráže 9 mm, NěmeckoFoto: Khalil Baalbaki

Samopal, jehož „přímí předchůdci“ účinkovali už v 1. světové válce. Samotný MP 40 se objevil na sklonku 2. světové války, a to zprvu nejčastěji v rukou německých výsadkářů.

MP 40 byl výsledkem dlouhé evoluce německých samopalů začínající už na konci první světové války, kdy byl do výzbroje zařazen první masově vyráběný samopal MP 18. Ten prošel dalším vývojem a ve třicátých letech byla vytvořena varianta MP 38, ze které následně na sklonku druhé světové války vznikla zjednodušená a na výrobu méně náročná verze MP 40. 

Samopalu se někdy nesprávně přezdívá "schmeisser" podle designéra předchozích verzí Hugo Schmeissera. 

Zbraň byla původně určená především pro výsadkáře, kvůli své kompaktnosti a složitelné ramenní opěrce, ale standardně ji dostávali také nižší důstojníci jako byli velitelé čet a družstev. Teprve ke konci války a hlavně díky zkušenostem z bojů na východní frontě, kde vojáci Rudé armády získávali díky samopalům palebnou převahu, mohli tuto zbraň používat i vojáci nižších hodností. 

Samopal MP40, ráže 9 mm, Německo - Foto: Khalil Baalbaki

Samopal MP40, ráže 9 mm, NěmeckoFoto: Khalil Baalbaki

Vojáci si na zbrani pochvalovali velmi malý zpětný ráz a určitou výhodu poskytovala i menší kadence střelby, neboť bylo možné snadno střílet jednotlivými ranami, ale také snadněji mířit při střelbě dávkou. Nedostatkem zbraně byla špatná konstrukce zásobníku, který měl tendenci se zasekávat. Problém byla také chybějící pojistka proti samovolnému výstřelu, zbraň tak mohla vystřelit např. při pádu na zem nebo silnějším úderu. 

V roce 1943 měla být tato zbraň postupně nahrazována novou verzí MP 43/44 později přejmenovanou na Stg 44, která ovšem byla již zcela jiné konstrukce a používala i jinou munici. K jejímu masovějšímu nasazení ale již vzhledem k vývoji války nedošlo. Celkem se vyrobilo přes milion kusů MP 40 a ještě během války byl samopal zkopírován a části jeho konstrukce používaly některé americké, britské i sovětské samopaly. Po válce zůstal ve výzbroji mnoha zemí a naposledy byl z výzbroje vyřazen v 90. letech v Norsku. 

ZÁKLADNÍ TECHNICKÁ DATA 

Výrobce: Erma Werke
Výroba: 1940 - 1945
Hmotnost: 3,97 kg
Délka: 833 mm
Délka hlavně: 251 mm
Ráže: 9x19 mm Parabellum
Zásobování municí: schránkový zásobník na 32 nábojů 

Samopal MP40, ráže 9 mm, Německo - Foto: Khalil Baalbaki

Autor:  Petr Hampl

Nové články v rubrice

 •  Video

  Samopal Beretta M 1938 (38/42)

  Samopal Beretta s označením M 1938 byl oblíbený a skladný samopal vyvinutý v Itálii jen pár let před vypuknutím války původně pro italskou armádu, ale později se rozšířil do dalších armád italských spojenců.

   
 •  Video

  Puška Manlicher

  Puška byla svého času poznávacím znamením rakousko-uherské armády a to i přesto, že 1. světová válka poukázala na její četné nedostatky. Po rozpadu monarchie byly puškami vybaveny armády některých nástupnických zemí...

   
 •  Video

  Puška vzor 33

  Puška vzor 33 byla standardní zbraní především československého četnictva a také jednotek finanční stráže a to sice od roku 1935 až do začátku okupace nacistickým Německem a vzniku Protektorátu Čechy a Morava.

   

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas