Pistole DUO 6,35 mm

Pistole DUO ráže 6,35 mm - Foto: Fotobanka Profimedia

Pistole DUO ráže 6,35 mmFoto: Fotobanka Profimedia

Pistole DUO 6,35 mm je kapesní minipistole vyvinutá československou firmou F. Dušek ve třicátých letech 20 století. Její design se svezl na vlně zájmu o kapesní pistole malé ráže, kterou odstartovala dnes již legendární zbraň Browning 1906 geniálního amerického konstruktéra Johna M. Browninga. Ten přišel s novou konstrukcí umožňující vyrobit velmi malou pistoli a vyvinul pro ni i nový náboj v ráži 6,35 mm.

Na své rozměry tak vznikla poměrně výkonná zbraň, neboť ve srovnání s malými revolvery jakožto prakticky jedinou její dobovou konkurencí používala střelivo s bezdýmným prachem a plášťovou střelou. 

Uvedení této zbraně vyvolalo velký zájem o malé kapesní pistole a tuto poptávku se snažila svým designem uspokojit také firma Františka Duška sídlící v Opočně. Tento zprvu nenápadný podnik, jenž se zabýval výrobou a prodejem zbraní, kol a šicích strojů si velmi brzy vydobyl velké jméno. Kromě zbraní – F. Dušek vyráběl především pušky a pistole – se firma proslavila také výrobou jízdních kol značky „Bohéma“. 

Pistole DUO byla konstruována velmi podobně jako Browningova minipistole 1906 a používala i stejný Browningův náboj. Ostatně i sám Dušek pistoli ve svém prodejním katalogu popisoval jako „kapesní opakovací bambitka v Browningově stylu“. Oproti Browningově zbrani byla ale pistole DUO zjednodušená o vynechání dlaňové pojistky, tedy pojistky působící teprve po uchopení pistole do dlaně. Zbytek konstrukce je velmi podobný a také vzhledově jsou obě zbraně velmi podobné. 

Na rozdíl od mnoha jiných minipistolí té doby, byla pistole DUO vyráběna z velmi kvalitních materiálů, především celá konstrukce je z uhlíkové oceli a z plastu jsou vyvedeny pouze střenky rukojeti. Mnoho malých pistolí nebylo vyráběno za použití drahých materiálů, protože výrobce nepředpokládal častou střelbu z této zbraně, která byla určena zejména pro skryté nošení na osobní obranu. 

Pistole DUO se i pro svou kvalitní konstrukci stala velmi oblíbenou a její výroba přežila i samotnou válku. Po válce ovšem firmu a ani samotnou pistoli nečekal příznivý osud. Firma byla po roce 1948 znárodněna a výroba postupně přesunuta do Uherského Brodu. Sám majitel F. Dušek dožil v bídě v Olešnici u Orlických hor a jeho pistole DUO byla přeznačena na Z-DUO, přičemž byla zastavena výroba pro komerční prodej uvnitř Československa. Zbraň byla kvůli zákonům o držení palných zbraní určena pouze pro zahraniční prodej, který byl ovšem zcela zanedbatelný a výroba zbraně byla v 60. letech ukončena.  

ZÁKLADNÍ TECHNICKÁ DATA  

Výrobce: František Dušek;
Výroba: 1936 až 1962;
Hmotnost: 390 g;
Délka: 115 mm;
Délka hlavně: 53 mm;
Ráže: 6,35 mm;
Zásobování municí: zásobník na 6 nábojů. 

Autor:  Petr Hampl

Nové články v rubrice

 •  Video

  Samopal Beretta M 1938 (38/42)

  Samopal Beretta s označením M 1938 byl oblíbený a skladný samopal vyvinutý v Itálii jen pár let před vypuknutím války původně pro italskou armádu, ale později se rozšířil do dalších armád italských spojenců.

   
 •  Video

  Puška Manlicher

  Puška byla svého času poznávacím znamením rakousko-uherské armády a to i přesto, že 1. světová válka poukázala na její četné nedostatky. Po rozpadu monarchie byly puškami vybaveny armády některých nástupnických zemí...

   
 •  Video

  Puška vzor 33

  Puška vzor 33 byla standardní zbraní především československého četnictva a také jednotek finanční stráže a to sice od roku 1935 až do začátku okupace nacistickým Německem a vzniku Protektorátu Čechy a Morava.

   

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas