Pistole Mars 6,35 mm

Pistole Mars 6,35 mm - Foto: Encyklopedie zbraní

Pistole Mars 6,35 mmFoto: Encyklopedie zbraní

Pistole Mars patřila mezi malé pistole odvozené od legendární minipistole Browning 1906. Podobně jako pistole DUO vznikla díky velké poptávce po malých pistolích malé ráže v meziválečných letech.

Pistoli Mars vyráběla firma Augustina Kohouta v Kdyni. V této malé zbrojařské firmě se vyráběly také minipistole Slavia stejné ráže, ovšem Mars byla konstrukčně odlišná a její výroba začala až v roce 1934. 

Konstrukčně nebyla zbraň nijak originální. Jediné nové prvky, které se na této pistoli objevily, byly nezvykle tvarované táhlo spouště ve tvaru T a specifická vinutá pružina. Střenky zbraně zdobila vyobrazená hlava římského legionáře a pod ní nápis „Mars“ odkazující na římského boha války. 

Zbraň měla speciální povrchovou úpravu, která ji dávala typické fiaolovočervené zbarvení. Na první pohled byla ale zaměnitelná s jinými malými pistolemi této ráže. Mířidla byla pouze zapuštěná s ohledem na možnosti použití, což bylo především skryté nošení a osobní obrana. Náboj 6,35 mm sice nabízel vzhledem ke své velikosti dostatečnou sílu, ale pouze na krátké vzdálenosti. Mířená střelba na delší vzdálenost tedy s touto zbraní nepřicházela v úvahu. 

Výroba byla zastavena až během roku 1942, kdy firmu Augustina Kohouta úřady vyzvali k přerušení výroby těchto pistolí a přechodu na výrobu pro válečný průmysl. Augustin Kohout výzvu odmítl a výroba zbraně tak skončila na základě vládního nařízení. Celkem se této zbraně vyrobilo více než 17 000 kusů. Vzhledem k tomu, že zbraň nijak konstrukčně nevybočovala a podobala se ostatním malým pistolím svého typu, je její výskyt dnes v podstatě pouze záležitostí sběratelů. 

ZÁKLADNÍ TECHNICKÁ DATA  

Výrobce: Augustin Kohout;
Výroba: 1934 až 1942;
Hmotnost: 380 g;
Délka: 115 mm;
Délka hlavně: 53 mm;
Ráže: 6,35 mm;
Zásobování municí: zásobník na 8 nábojů. 

Autor:  Petr Hampl

Nové články v rubrice

 •  Video

  Samopal Beretta M 1938 (38/42)

  Samopal Beretta s označením M 1938 byl oblíbený a skladný samopal vyvinutý v Itálii jen pár let před vypuknutím války původně pro italskou armádu, ale později se rozšířil do dalších armád italských spojenců.

   
 •  Video

  Puška Manlicher

  Puška byla svého času poznávacím znamením rakousko-uherské armády a to i přesto, že 1. světová válka poukázala na její četné nedostatky. Po rozpadu monarchie byly puškami vybaveny armády některých nástupnických zemí...

   
 •  Video

  Puška vzor 33

  Puška vzor 33 byla standardní zbraní především československého četnictva a také jednotek finanční stráže a to sice od roku 1935 až do začátku okupace nacistickým Německem a vzniku Protektorátu Čechy a Morava.

   

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas